V UKC Maribor so se odzvali na očitke, izrečene na sredini seji sveta Onkološkega inštituta o tem, da ne prevzemajo svojega dela programa. Kot so zapisali v odzivu, je bilo dosedanje sodelovanje inštitutom dobro in uspešno, širitev dejavnosti radioterapije pa so načrtovali skupaj.

Delo na dveh obsevalnikih hkrati

Kot so spomnili v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor, so že v marcu na novinarski konferenci javno povedali tudi, da bodo predvidoma jeseni 2017 začeli z delom na dveh obsevalnikih hkrati.

“Glede na to, da smo seznanjeni s tem, da bodo na Onkološkem inštitutu Ljubljana menjavali obsevalnik, kar posledično pomeni izpad dela, ki bi lahko pripeljal do podaljšanja čakalnih dob, smo jim 18. 4. 2017 ponudili, da v času menjave aparata ekipa OI začasno izvaja svoj program na lokaciji UKC Maribor. S predlogom smo seznanili tudi ministrstvo za zdravje,” so navedli.

Svet Onkološkega inštituta Ljubljana je namreč v sredo potrdil program dela in finančni načrt inštituta za letošnje leto. Med drugim zaradi nenehnega povečevanja dela in obremenitev zaposlenih načrtujejo v letošnjem letu skoraj 60 novih zaposlitev, od tega tudi dveh radiologov. Člani sveta pa so opozorili, da so zaposleni na inštitutu tako obremenjeni tudi zato, ker UKC Maribor ne prevzame svojega dela programa, kot je bilo začrtano.

Čakalne dobe UKC Maribor

Po mnenju predstavnika zaposlenih v svetu Erika Breclja je z UKC Maribor treba nehati delati v rokavicah. Opozoril je, da so čakalne dobe, ki jih imajo na inštitutu, pravzaprav čakalne dobe UKC Maribor.

Po besedah Tanje Marinko, ki po odstopu predstojnice sektorja radioterapije Irene Oblak začasno vodi ta sektor, je problem v komunikaciji z UKC Maribor, saj inštitut daje veliko pobud, a “z druge strani ni prave energije”. Na svetu je tako opozorila, da v UKC Maribor dnevno “čaka 70 prostih terminov” na področju radioterapije. Tako je svet inštituta pozval ministrstvo za zdravje, naj se takoj aktivno vključi za razrešitev te problematike.

STA