V Hidroelektrarni (HE) Fala so danes slovesno obeležili 100. obletnico njenega delovanja. Slovenija po besedah direktorja Dravskih elektrarn Maribor (DEM) Andreja Tumpeja v tem trenutku nima proizvodnega objekta, ki bi imel takšno težo, kot jo je imela ta hidroelektrarna ob začetku svojega obratovanja.
Elektrika je danes samoumevna
“Danes se nam zdi samoumevno, da lahko uživamo nemoteno oskrbo z elektriko. Pa vendarle mineva komaj nekaj več kot 130 let od takrat, ko je v Sloveniji posvetila prva žarnica in smo začeli vzpostavljati korenine današnje slovenske energetike. Prav elektrarna Fala je ena izmed najstarejših slovenskih elektrarn in prva na reki Dravi,” je ob tej priložnosti povedal predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar.
Spomnil je, da je voda najpomembnejši obnovljivi vir energije, trenutno pa je za proizvodnjo električne energije izkoriščena komaj dobra polovica vodnega potenciala slovenskih rek. HE Fala so gradili v času vojne. “Gradnja v tako zahtevnih časih je dokaz, kako pomembna je bila električna energija že pred več kot stoletjem. Danes je zanesljivost oskrbe z električno energijo ključen pogoj za delovanje in življenje sodobne družbe. Brez elektrike sodobno življenje praktično ni več mogoče. HE Fala še danes igra pomembno vlogo v energetski zgodbi te regije,” je dodal.
Pogumno in daljnovidno dejanje naših prednikov
Odločitev o gradnji HE Fala je bila po besedah generalnega direktorja Holdinga Slovenske elektrarne Matjaža Marovta pogumno in daljnovidno dejanje naših prednikov, po katerih bi se morali zgledovati tudi v današnjih časih. “V Sloveniji moramo povečati delež proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov in hidroelektrarne so najhitrejša pot za dosego tega cilja,” je izpostavil na slovesnosti v prostorih stare strojnice, ki se je je med drugim udeležil tudi odhajajoči minister za infrastrukturo Peter Gašperšič.
HE Fala je najstarejša še delujoča velika hidroelektrarna v Sloveniji, letno proizvedene približno 260 milijonov kilovatnih ur električne energije. Graditi so jo začeli leta 1913 z zamislijo, da bo napajala omrežje industrijskega bazena srednje Štajerske z Gradcem, a so politični pretresi in nove državne meje prekrižali prvotne načrte. Kljub vojni so 6. maja 1918 začeli obratovati prvi trije agregati, 9. maja četrti in 23. maja še peti agregat in s svojim obratovanjem je med drugim pomembno prispevala h gospodarskemu razvoja Maribora in njegove okolice.
Ena najsodobnejših
Od prenove ob koncu 90. let prejšnjega stoletja deluje hidroelektrarna Fala s tremi agregati in je ena najsodobnejših, saj deluje brez posadke. Letno proizvedene približno 260 milijonov kilovatnih ur električne energije in po besedah Tumpeja predstavlja pomemben člen verige hidroelektrarn na reki Dravi. Prav tako pomembna je z vidika tehniške dediščine, saj je razglašena za kulturni spomenik državnega pomena.
Tumpej je še povedal, da stoletnica obratovanja HE Fala ni edina okrogla obletnica, ki jo praznujejo v DEM. Letos namreč mineva tudi 70 let od začetka delovanja HE Mariborski otok in 40 let začetka obratovanja HE Formin.
STA