Hribovske in gozdne poti po Sloveniji že dolgo niso le cilj pohodnikov, vse več je na njih tudi kolesarjev. Predvsem tistim, ki si želijo hitrih in razgibanih spustov, so namenjeni kolesarski parki, ki so mnogi urejeni na ali ob smučiščih, pa tudi drugje. Parki so vse bolj obiskani. Med gosti je veliko tujcev, povečuje se ponudba za družine.

Koroška za mnoge gorsko kolesarski raj

Kolesarji s celega sveta že več let prihajajo na Koroško, ki je prepredena s gorsko kolesarskimi progami. Med bolj znane kolesarske parke spada Jamnica, kjer sta Dušan Štrucl Dixi in njegov sin Anej v okolici svoje ekološke kmetije in hotela Koroš uredila kolesarski park s progami različnih zahtevnosti.

Hkrati Štruclovi kolesarje z vsega sveta usmerjajo in vodijo na številne druge kolesarske izlete po Sloveniji in Avstriji, v skupni ponudbi pa se predstavljajo z bližnjimi ponudniki, v zadnjem času predvsem z upravljavci smučišča na Peci, na avstrijski strani gore, kjer so prav tako urejene kolesarske proge. Na slovenski strani Pece pa se kolesarji lahko podajo tudi po nekdaj rudniških rovih, kjer vodene kolesarske izlete organizira muzej Podzemlje Pece.

Na Koroškem se obisk kolesarjev iz leta v leto povečuje, je za STA ocenil Dušan Štrucl Dixi, a dodal, da sami kolesarjev ne štejejo, saj lahko ti na progah po Jamnici kolesarijo brezplačno. Štejejo pa nočitve kolesarjev v svojem hotelu. Teh je bilo lani od aprila do oktobra 2400, letos jih je še več. Od tega 90 odstotkov nočitev ustvarijo tuji gostje, največ jih je z nemško govorečih območij, sicer pa veliko tudi s Češke in Poljske, je povedal Dušan Štrucl Dixi.

V Bike park Pohorje prihajajo večinoma tujci

Med kolesarji so priljubljene tudi kolesarske poti po Pohorju. Tako na zahodnem delu Pohorja, ki sega na Koroško in ima med drugim urejene kolesarske proge in otroški kolesarski park na Kopah. Tam ponujajo tudi izposojo električnih koles in organizirajo vodene kolesarske izlete po Pohorju, obisk pa se je letos v primerjavi z lanskim prvim letom delovanja že povečal, je za STA povedal Julijan Klančnik iz Primoževe šole doživetij.

Tudi štajerski del Pohorja kolesarji radi obiskujejo. Na Mariborskem Pohorju je urejen Bike park Pohorje s progami od lažje do zelo zahtevne in z izhodiščem na zgornji postaji Pohorske vzpenjače. V Bike Parku Pohorje so letos od začetka sezone, ki se je začela 7. aprila, in do konca julija prodali blizu 3100 različnih vozovnic, od tega nekaj več kot 120 sezonskih.

Število prodanih vozovnic je kljub pogostim padavinam v letošnjem poletju višje kot lani, so za STA pojasnili v družbi Marprom, ki je upravljavec parka. V nadaljevanju sezone, ko bodo ponudbo doslej odprtih prog dopolnili še z eno progo, pričakujejo, da bo število kolesarjev glede na predhodno leto še naraslo.

Med obiskovalci Bike parka Pohorje je letos največ Avstrijcev, sledijo Slovenci, kar nekaj je tudi Hrvatov, Madžarov, Italijanov, Nemcev. Skupno pa večina obiskovalcev, okrog 70 odstotkov, prihaja iz tujine.

Sicer pa v Bike parku Pohorje vsako leto beležijo povečan obisk na začetku sezone, ko nekateri višje ležeči kolesarski parki v tujini še niso odprti, nato pa znova v jesenskem času oziroma proti koncu kolesarske sezone. Za letos v Marpromu računajo, da bo kolesarska sezona na Mariborskem Pohorju trajala vsaj do konca oktobra, je pa vse odvisno od vremena.

V Cerknem strma rast obiska kolesarskega parka

Vse od odprtja kolesarskega parka na Smučarskem centru Cerkno leta 2015 upravljavci parka beležijo rast obiska. Prvo leto so našteli 608 kolesarjev, lani nekaj manj kot 3000, letos pa v treh mesecih od konca aprila že 2000. Tako da so v družbi Hotel Cerkno z obiskom kolesarskega parka zelo zadovoljni. Trenutno ima park sedem kolesarskih prog v skupni dolžini 10 kilometrov, za hiter povratek na začetek prog pa poskrbi šestsedežnica, ki je po navedbah družbe najsodobnejša v Sloveniji.

Park, ki bo obratoval predvidoma do sredine oktobra, vsak konec tedna obišče povprečno 120 kolesarjev vseh starostnih skupin. Z ureditvijo družinske proge so se približali tudi nekoliko manj izkušenim “spustašem” in družinam. Tu si lahko začetniki pridobijo prve kilometre in nato stopnjujejo zahtevnost spustov na ostalih poteh, so za STA pojasnili v družbi Hotel Cerkno. Park sicer večinoma obiskujejo domači gostje, sledijo Italijani, Avstrijci in Hrvati.

Bike park Krvavec doslej obiskalo prek 20.000 kolesarjev

Že sedem let deluje tudi Bike park Krvavec, ki ga je v tem času obiskalo prek 20.000 kolesarjev, večinoma domačih, so pa med njimi tudi kolesarji iz tujine, so pojasnili v družbi RTC Krvavec. Sprva je bil sicer obisk kolesarskega parka skromnejši, saj je bila urejena le ena, pa še to najzahtevnejša proga. Ko so parku dodali še manj zahtevne proge, se je obisk povečal. Letos so odprli tudi spretnostni poligon, ki je primeren za družine.

Tudi na Krvavcu ocenjujejo, da je gorsko kolesarstvo v Sloveniji vedno bolj priljubljeno, kolesarji pa na Krvavcu predstavljajo kar 30 odstotkov letnega obiska. Trenutno je na Krvavcu na voljo za več kot deset kilometrov spusta po urejenih progah, v družbi pa si prizadevajo vsako leto širiti park in ga urediti še bolj prijaznega družinam, so navedli za STA.

Veliko kolesarjev tudi na Golteh

Kolesarji radi zahajajo tudi na Golte. Nekateri se odločijo za vzpon iz Žekovca po asfaltirani cesti z zelo zahtevnim vzponom, dostop do Golt je mogoč tudi iz Ljubnega ter iz smeri prelaza Sleme in Doma na Smrekovcu. Spet drugi se skupaj s svojim kolesom na vrh podajo z nihalko Žekovec in tudi sedežnico Medvedjak, ki je prilagojena za transport koles.

Od tam kolesarji dostopajo do številnih gorskih kolovozov, ki so, tako kot pohodniške poti, označene na zemljevidu in tudi na mobilni aplikaciji Golte. Slednja postaja vse bolj priljubljena med obiskovalci, saj jim ponuja številne uporabne informacije in namige za še bolj izkoriščen gorski oddih, so za STA povedali v družbi Golte.

Kolesarski parki oz. bike parki so tudi drugje po Sloveniji, med drugim v Kranjski Gori, Ljubljani, na Rogli, kolesarje vabi tudi Bike park Javornik.