V Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so zanikali medijske navedbe, da si bodo morali bolniki z rakom odslej sami urejati termine za obsevanja. Kot so poudarili, se bolniki sami dogovorijo za obsevanje na Onkološkem inštitutu v Ljubljani le v redkih primerih, ko ne gre za nujno zdravljenje. Sčasoma pa bodo tudi te prevzemali v Mariboru.

Režim ostaja nespremenjen

“Bolniki, kjer je predvideno redno, radikalno obsevanje, so obravnavani na onkoloških konzilijih, kjer je prisoten tudi zdravnik radioterapevt z Onkološkega inštituta. Ta za bolnike, ki bodo obsevani, prevzame pisno dokumentacijo teh bolnikov. Bolnik pa si sam uredi prevoz pri osebnem zdravniku in napotnico za zdravljenje. Tako smo delali do sedaj in režim ostaja nespremenjen,” je v današnjem sporočilu za javnost pojasnila strokovna direktorica UKC Maribor Darja Arko.

Režim ostaja nespremenjen tudi pri bolnikih, kjer je potrebno nujno obsevanje v roku 24 ur. Ti so premeščeni direktno iz UKC Maribor na Onkološki inštitut in ob tem pri premestitvi dobijo v roke vso dokumentacijo. Ti bolniki so premeščeni z reševalno službo, napotnica oz. delovni nalog s strani osebnega zdravnika v tem primeru ni potreben.

Primer zamenjane bolnice …

Sprememba je le pri bolnikih, pri katerih se odkrije raka, a takojšnje obsevanje ni življenjskega pomena. Takšni bolniki so obravnavani na konziliju UKC Maribor, kjer ni prisoten zdravnik radioterapevt z Onkološkega inštituta. Ti ob odpustu iz UKC Maribor dobijo v roke vso dokumentacijo in napotnico za Onkološki inštitut za prvi pregled. “V teh primerih se za obsevanje dogovorijo sami, prav tako si sami uredijo delovni nalog za prevoz in napotnico osebnega zdravnika za zdravljenje. Samo v primeru te kategorije bolnikov, kamor sodi tudi primer zamenjane bolnice, je režim naročanja spremenjen v izogib napačnemu posredovanju podatkov,” je pojasnila Arkova.

Obsevajo tudi že v UKC Maribor

Ob tem je poudarila, da je teh bolnikov malo. “Še manj jih bo v prihodnje, saj smo 7. novembra začeli s paliativnim obsevanjem tudi v UKC Maribor in bodo takšne napotitve na Onkološki inštitut res izjema,” je dodala. Spomnila je še, da se morajo vsi bolniki, ki so napoteni na preiskave, preglede in zdravljenja, praviloma naročati sami.

Za omenjeno spremembo načina naročanja na obsevanje so se odločili po nedavno razkriti zamenjavi dveh 84-letnih bolnic z istim imenom, priimkom in letnico rojstva. Na koncu so v Ljubljani obsevali tisto, ki raka nima. Po navedbah UKC Maribor, ljubljanskega onkološkega inštituta in Zdravstvenega doma Maribor je do zamenjave prišlo zaradi nesrečnega spleta več različnih okoliščin, zato so se vsi skupaj opravičili, dogodek obžalovali in sprejeli vsak svoj del odgovornosti.