Svet UKC Maribor se je seznanil z lansko poslovno izgubo zavoda v višini 2,4 milijona evrov in vodstvu bolnišnice naložil, da to čim prej popravi. Prav tako se je seznanil s prekinitvijo pogodbe z Inštitutom za raziskave v medicini, na podlagi katere prihajajo na pomoč hrvaški anesteziologi, in z načrti za njihovo nadomestitev.

Odhodki so znašali 188,9 milijona evrov

Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor je zaključil poslovno leto 2016 s presežkom odhodkov nad prihodki v višini 2,4 milijona evrov, kar znaša 1,3 odstotka celotnih prihodkov. Ti so znašali 186,5 milijona evrov in so bili za dobre štiri odstotke višji od doseženih v letu 2015, kar je slaba dva odstotka več od načrtov. Odhodki so znašali 188,9 milijona evrov in so bili za nekaj več kot šest odstotkov višji od doseženih v letu 2015 in tri odstotke višji od načrtovanih.

Zmotile nekatere terjatve

Člani sveta zavoda so predstavljeno letno poročilo sprejeli z desetimi glasovi za in enim vzdržanim, čeprav so imeli nanj številne pripombe. Med drugim so jih zmotili nekatere odpisane terjatve, dolg ptujske bolnišnice, visoki materialni stroški, počasno izvajanje investicij in zaposlovanje nujno potrebnega kadra, pogrešali pa so tudi konkretne ukrepe za skrajševanje čakalnih dob. Vodstvu UKC Maribor so naložili, da pripravi ovrednotene in izvedljive ukrepe za pokritje izgube ter jih vključi v finančni načrt za letos.

Zaposlenih 2948 ljudi

Največji delež denarja, ki ga ima UKC Maribor na razpolago, gre za plače zaposlenih, in prav sproščeno napredovanje v višje plačne razrede je po navedbah vodstva bolnišnice eden od razlogov za končno izgubo. Konec leta 2016 so imeli zaposlenih 2948 ljudi, kar je 112 več kot konec leta 2015, a še vedno ne dovolj, da bi zapolnili vse potrebe. Primanjkuje predvsem zdravnikov, čeprav so lani na novo zaposlili 13 specialistov. “Zaposlili bi jih več, a jih ni na trgu,” je pojasnila strokovna direktorica Darja Arko.

Najbolj pereče je pomanjkanje anesteziologov, kar je prejšnji direktor Gregor Pivec reševal s sporno pogodbo z Inštitutom za raziskave v medicini. To je sedanji vršilec dolžnosti direktorja Janez Lavre zdaj prekinil, izteče pa se konec januarja 2018.

Kot je Lavre pojasnil na današnji seji sveta zavoda, je v takšen odpovedni rok privolil, da bi imel dovolj časa, da najde zamenjavo za zdravnike s Hrvaške, da ne bi ponovno prišlo do odpadanja operacij. “Mislim, da je tako dovolj časa, da se vzpostavi vsaj približno normalno stanje,” se je strinjala predsednica sveta zavoda Vlasta Kovačič Mežek.

Dogovarjajo se za delo izven rednega delovnega časa

Zdravnike namerava Lavre nadomestiti z anesteziologi iz UKC Ljubljana, a še čaka na podpis pogodbe z ljubljanske strani. Po poročanju časnika Večer naj bi bili sicer ljubljanski anesteziologi za 15 evrov na uro dražji od hrvaških, a je Lavre to zanikal.

Dogovarja se tudi z nekaterimi že zaposlenimi anesteziologi v UKC Maribor za delo izven rednega delovnega časa, za kar pa potrebuje še soglasje ministrstva za zdravje, ter za sklenitev neposredne pogodbe z reškim kliničnim centrom. Objavili so tudi nov mednarodni razpis za zaposlitev anesteziologov.

Razpisna komisija ostaja v enaki sestavi

Medtem ko je strokovna direktorica danes umaknila ponujeni odstop, je odstop predsednice sveta zavoda še vedno aktualen, a ministrica za zdravje še ni našla zamenjave. Kovačič Mežkova je danes predlagala, da predsedovanje svetu zavoda prevzame kdo drug, člani sveta zavoda pa so na to funkcijo izvolili Ljuba Germiča. Odstop z mesta članice sveta zavoda je sicer ponudila tudi druga zaposlena na ministrstvu Renata Babić Valentinčič.

V prihodnjih dneh bo objavljen razpis za novega direktorja UKC Maribor, saj Lavretu poleti poteče enoletni mandat vršilca dolžnosti. Razpisna komisija po današnji odločitvi sveta zavoda ostaja v enaki sestavi kot lanska, ime direktorja s polnim mandatom pa bi lahko bilo znano že konec aprila. Lavre je danes potrdil, da se bo prijavil na razpis: “S tem namenom sem tudi prišel v Maribor,” je povedal za STA.

STA