Edino večje državno podjetje s sedežem v Mariboru, Pošto Slovenije, v zadnjem obdobju močno pretresajo tresljaji kadrovskega vrtiljaka za člana uprave in generalnega direktorja. Generator tresljajev, predsednik nadzornega sveta Pošte Slovenije dr. Aleš Groznik, glede postopkov izbire vodstva Pošte Slovenije za naš medij ni bil najbolj zgovoren: »Nadzorni svet Pošte Slovenije pri izboru generalnega direktorja in člana poslovodstva upošteva zakonodajo, primere dobrih praks in priporočil. Podrobnosti postopka izbora do njegovega zaključka ne morem komentirati.«

Skupna točka vseh postopkov je kadrovska agencija

A zanimivo je, da po naših informacijah iz zanesljivih virov, postopki izbira vodstva Pošte Slovenije potekajo podobno, kot so se pred tem odvijali na Holdingu Slovenskih elektrarn (HSE) in še v nekaterih drugih družbah v državni lasti. Skupna točka vseh postopkov je zdaj že skoraj »famozna« kadrovska agencija, ki jo vodi partnerica nekdanjega predsednika uprave NLB. Ali bo pot do menjave vodstev državnih podjetij prek kadrovske agencije postala ustaljena praksa, bo jasno v kratkem.

Pošta Slovenije ima za regijo pomembno vlogo

Pošta Slovenije je namreč za Maribor in regijo zelo pomembno podjetje, ki ima pomembno razvojno vlogo. Temu pritrjuje tudi nedavno podpisani protokol o sodelovanju z Univerzo v Mariboru za razvoj celotne Slovenije, predvsem pa Vzhodne kohezijske regije. Zato so mnogi v Mariboru zaskrbljeni nad dogajanjem na Pošti, saj saga okoli imenovanja vodstva traja že zelo dolgo. Glede na zelo dobre poslovne rezultate in dejstvi, da članu uprave že čez man kot en mesec poteče mandat, zgolj malo za tem pa tudi generalnemu direktorju, se pojavlja vprašanje, ali je Pošta Slovenije postala plen raznih elit iz slovenske prestolnice. Zdi se celo, da ima katera članica ali član nadzornega sveta ambicije v vodstvu Pošte Slovenije. V tem primeru niso nepomembne informacije o načinu delovanja nadzornikov Pošte, v zvezi s katerimi smo nadzornikom poslali naslednja vprašanja:

Ali držijo informacije, da se nadzorni svet Pošte Slovenije zelo pogosto sestaja? Ali to pomeni, da nadzorni svet aktivno soupravlja Pošto Slovenije ter je tako posledično zaslužen za dobre poslovne rezultate?

Kolikšni so bili v mandatu te sestave nadzornega sveta letni stroški za njihovo delovanje in ali so se napram prejšnjim sestavam nadzornega sveta zmanjšali oziroma zvišali ter koliko?

Na kakšen način poteka komunikacija med nadzornim svetom, SDH in predstavniki Vlade RS?

Ali res politika poskuša vplivati na strokovno in neodvisno delovanje nadzornega sveta Pošte Slovenije?

Na njihove odgovore še vedno čakamo. Zaenkrat so nam iz Pošte zgolj odgovorili, da se bo nadaljevalo zmanjševanje števila zaposlenih po tako imenovanih mehkih metodah.