Lokalno

Štefan Žvab: “Ljubljana ne bo hodila k nam spraševati, ali kaj potrebujemo”

Uredništvo , 25.11.17 ob 10:58

V novi sobotni rubriki smo odgovore iskali pri okoliških županih in jih povprašali kako so zadovoljni s svojim delom, razvojem njihovih občin, sodelovanjem z vlado RS in še marsikaj.

V današnjem intervjuju vam predstavljamo župana Občine Šentilj Štefana Žvaba. Pogovarjali smo se kako je zadovoljen s svojim mandatom, kje svoje mesto v prihodnosti ter kaj bo še postoril v Občini Šentilj do konca svojega mandata.

Kako se počutite po treh letih vašega mandata?

Daleč od tega, da bi bilo preprosto, a je kljub številnim oviram bilo ogromno narejeno in sem, bolj trde kože, motiviran za naprej.

Katere projekte iz vašega progama ste že izpolnili?

Glede na dejstvo, da sem dobil mandat, občinskega sveta pa ne, sem imel težave pri realizaciji programa. A izpostavim lahko: štipendiranje dijakov in študentov, dodatna subvencionirana šolska prehrana, spodbuditev ustanovitve zadruge z namenom povezovanje vse pridelovalcev in predelovalcev hrane iz naše občine, konsolidacija občinskih financ (odkup stavbne pravice za vrtec v Šentilju), začetek oživljanja mejnega prehoda Šentilj (pridobitev dveh stavb na način brezplačnega prenosa državnega premoženja na lokalno skupnost in uspešno pridobljena evropska sredstva iz programa Interreg), uvedba participatornega proračuna za krajevne odbore (sami predlagajo, za kaj bodo namenili sredstva), energetska sanacija vseh javnih zgradb, ureditev dodatne športne in prostočasne infrastrukture v krajevnih središčih…

Kateri večji projekti se pripravljajo za realizacijo?

Zagotovo je to ustanovitev javnega zavoda in komunalnega podjetja, gradnja kolesarskih povezav in oblikovanje turističnih produktov, športna dvorana v Šentilju in prenovljena krajevna hiša na Zgornji Velki, ureditev središča Sladkega Vrha in športnega parka, optično omrežje in odprava pomanjkljivosti na področju komunalne infrastrukture oz. dopolnitev/izgradnja čistilnih naprav tam, kjer je to ekonomsko upravičeno in smiselno.

Kako ste zadovoljni z delom in sodelovanjem z občinskim svetom?

To mi je vzelo največ energije. Nenehno neargumentirano zavračanje predlogov, ki jih je občinska uprava pripravljala in v katere je vložila veliko dela, pa sklicevanje izrednih sej zaradi tem, ki sploh niso v pristojnosti občinskega sveta ali župana z namenom blatenja in onemogočanja dela zagotovo ne more prinesti zaupanja v delo občinskega sveta. Takšno delo je nekonstruktivno. Ultimatov s strani političnih veljakov prejšnjih vladajočih struktur pač nisem dovoljeval.

Kako ste zadovoljni s sodelovanjem z ministrstvi, Vlado RS in državnimi institucijami. Imajo posluh za potrebe vaše občine?

Glede na dejstvo, da smo, ne samo na državni ravni, ampak pri nas še posebej na lokalni, občutili krizo svetovnih razsežnosti, ko je več sto tisoč beguncev šlo skozi Šentilj, nam ni bilo lahko. Soočili smo se s popolnoma neznano in nepričakovano situacijo in prav v tem primeru moram poudariti, da je bilo sodelovanje z ministrstvi in drugimi institucijami na najvišji možni ravni.

Tudi kadar gre za druge projekte je potrebno vedeti, da »Ljubljana« ne bo hodila k nam spraševati, ali kaj potrebujemo in kako nam lahko pomagajo. Potrebno je vedeti, kako in kaj ter potrkati na vrata. Naša izkušnja je, da se le ta, morda ne zmeraj v prvem poskusu, na koncu odpro in se najde rešitev. Manj posluha ima država za občine, ko gre za financiranje, saj nam nalaga vedno večje finančno breme, predvsem na področju sociale.

Kaj bi sporočili vašim občankam in občanom?

Dokazali smo, da je v Šentilju zapihal nov veter in da nas ni odpihnil. Naj zaupajo in pogledajo okrog sebe. Naj vidijo pozitivne zgodbe in kdaj tudi koga pohvalijo. Negativizem in kritiziranje še nikoli ni prinesel napredka.

Kako vidite vašo občino leta 2050?

Daleč stran… Vizija do 2030 je nastala v prvem letu mojega mandata. Če jo bom uspeh uresničiti, potem bodo prihodnje generacije lahko gradile naprej na dobrih in trdnih temeljih trajnostnega razvoja na vseh področjih.

Kaj bodo vaše osrednje prioritete do konca mandata?

Delati. Dokončati delo tam, kjer je to nujno potrebno. Če bomo ob koncu mandata imeli v Šentilju veliko gradbišče zaradi gradnje nujno potrebnega krožišča na državni cesti proti Sladkemu Vrhu in razširitev Maistrove ulice z varno cono za pešce in kolesarje, kar se bo urejalo v okviru železniških del (nadgradnje in drugega tira), bom še bolj zadovoljen s sodelovanjem z državnimi institucijami. Končujemo s postavitvijo polnilnic za električne avtomobile, saniramo plazove in kanalizacijsko omrežje, kjer ugotavljamo pomanjkljivosti pri gradnji, popravljamo in gradimo ceste, urejamo stavbo na mejnem prehodu, kjer bo nastalo regionalno turistično središče, obnavljamo Keltsko pot in vzpostavljamo energijski center, urejamo poti ob Muri, odbojkarsko igrišče v Sladkem Vrhu in parkirišča v samem centru, na Zg. Velki moramo narediti energetsko sanacijo krajevne hiše in jo primerno obnoviti, pa razširiti in urediti igrišče…Delamo.