Vrsta mariborskih javnih institucij in gospodarstva je ponovno strnila vrste in že drugič v tem letu pripravila Karierni sejem poklicev in izobraževanja, ki bo v petek v Dvorani Tabor. Na njem želijo šolarjem predstaviti različne poklice in jih tako pritegniti tudi v tiste, kjer v regiji manjka kadra.

Karierni sejem prireja Mestna občina Maribor v sodelovanju z Območno obrtno-podjetniško zbornico Maribor, Štajersko gospodarsko zbornico, Univerzo v Mariboru in Zavodom RS za zaposlovanje. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal Domen Kovačič iz občinskega urada za mladino, je glavni namen dogodka predstaviti na enem mestu različne poklice ter možnosti izobraževanja zanje in kasnejše zaposlitve.

Odločitev glede nadaljevanje izobraževanja

V prvi vrsti je namenjen osmim in devetim razredom osnovne šole, da se bodo lažje odločili glede nadaljnjega izobraževanja. Organizirano bodo tako v petek v Dvorano Tabor pripeljali okoli 2500 učencev iz 37 osnovnih šol. Prav tako so vabljeni srednješolci, starši osnovnošolcev, brezposelni in vsi ostali, ki jih zanimajo možnosti izobraževanja in zaposlovanja.

Na sejmu se bodo namreč med 8. in 18. uro na več kot 60 stojnicah predstavljale srednje šole s svojimi programi ter gospodarske družbe s potrebami po kadrih. Po besedah Kovačiča je bilo veliko zanimanja za predstavitev tudi s strani različnih nevladnih organizacij, Univerzo v Mariboru pa bo predstavljal njen Karierni center. “Takšno sistematično nagovarjanje mora slej ko prej obroditi sadove,” je optimističen župan Andrej Fištravec.

Pričakujejo dober obisk

Po zelo dobrem odzivu na prvi takšen dogodek januarja pričakujejo velik obisk tudi na tokratnem. Po besedah predsednika Območne obrtno-podjetniške zbornice Maribor Aleša Pulka so se za ponovitev v istem koledarskem letu odločili, ker se v regiji odpirajo nove poslovne priložnosti, podjetja pa ne najdejo ustreznega kadra. Mlade želijo tako že ob vstopu v srednjo šolo usmeriti na izobraževalne poti, ki jih bodo kasneje pripeljale do zaposlitve.

Po njegovih besedah so za delodajalce takšni dogodki izjemnega pomena, saj imajo priložnost pokazati, kakšen je nek poklic v praksi in kaj vse lahko neko podjetje delavcu ponudi. Direktorici Štajerske gospodarske zbornice Aleksandri Podgornik se zdi pomembno tudi to, da se lahko odkrije talente in jih tako usmeri na ustrezno pot. Še posebej pa je izpostavila pomembnost promocije deficitarnih poklicev v regiji, katerih zapolnitev je ključna za prihodnji gospodarski razvoj regije.

Mladi ne vedo kaj bi radi počeli

Mateja Kreže z mariborskega zavoda za zaposlovanje je pojasnila, da so doslej takšne predstavitve organizirali zavodi in šole same, velikokrat povsem prostovoljno, zdaj pa so na enem mestu na voljo vse informacije, kar je lahko pri mladem človeku ključno, ko se odloča za kariero. Opažajo namreč, da je največkrat težava mladih prav v tem, da ne vedo, kaj bi radi v življenju počeli oziroma kaj sploh določen poklic pomeni.

Krežetova meni, da je sejem poklicev in izobraževanja dober način boja zoper brezposelnost mladih, še posebej v regiji, kjer je še vedno 19,7 odstotka mladih do 29 let brez dela. Od tega je slaba tretjina takšnih, ki so na zavodu za zaposlovanje prijavljeni več kot eno leto. Če se jih že zgodaj ustrezno usmeri, je več možnosti, da ne bodo po zaključenem študiju ugotovili, da zanje ni služb oziroma da služba ni takšna, kot so si predstavljali.

STA