Zaradi pomanjkanja odvoza odpadne embalaže v Sloveniji se že pojavljajo težave. V Mariboru so trenutne razmere na srednji rok nevzdržne. V komunalnem podjetju Snaga Maribor trenutno skladiščijo približno 200 ton odpadne embalaže, iz katere se še posebej v vročem vremenu širi smrad, bojijo pa se tudi možnosti požara.

Razmere iz leta v leto slabše

Pri Snagi Maribor so za STA povedali, da imajo poleg 200 ton odpadne embalaže na skladišču tudi 100 ton odpadnih nagrobnih sveč, “katerih prevzem predstavlja skoraj identičen problem kot odpadna embalaža“. Razmere pa so iz leta v leto slabše, so opozorili.

S slabo disciplino prevzema odpadne embalaže, ki jo zberemo kot izvajalec javne službe in smo jo skladno z zakonodajo dolžni predajati družbam, ki se ukvarjajo s predelavo embalaže po t. i. podaljšani odgovornosti, se sicer ukvarjamo vsako leto, a tako kritično, kot je letos, v zadnjih petih letih zagotovo ni bilo. Zadnjih šest let so se težave s prevzemom začele v oktobru, zdaj pa že v juniju. K temu je botrovala tudi odločitev sodišča, da družbi Interseroh ni treba prevzemati količine odpadne embalaže, ki jih je predpisala država,” so pojasnili v Snagi.

Snaga s prostorsko stisko, prostor omejen

Stiska je predvsem prostorska, saj imajo prostor, kjer pretovarjajo odpadke in jih pripravljajo za prevzem, omejen. Dodaten strošek predstavlja soočanje s smradom, ki se razvije iz odpadkov, ki dlje časa ležijo na kupu. Skrbi jih tudi vreme, saj so visoke temperature nevarne za samovžig.

Neposredne stroške odstranitve te embalaže ocenjujejo na okoli 30.000 evrov. “Želimo si, da bi se situacija čim prej uredila, saj je na srednji rok povsem nevzdržna,” poudarjajo v Snagi Maribor.

Izgradnja sortirnice skoraj zaključena, a situaciji z odpadki ne bo pomagalo

Podjetje trenutno zaključuje gradnjo sodobne sortirnice odpadkov oz. Centra za pripravo sekundarnih surovin, a ta na situacijo z odpadno embalažo zaenkrat ne bo vplival, saj imajo izdano veljavno okoljevarstveno dovoljenje za obdelavo mešanih komunalnih odpadkov.

To si želimo razširiti tudi na embalažo, a postopek je dolgotrajen. Upamo, da bo država prej posegla in razrešila neugodno situacijo, v kateri smo vsi izvajalci javnih služb v Sloveniji,” pravijo.

Kot izvajalec javne službe ravnanja z odpadki v osmih občinah – poleg Mestne občine Maribor pokrivajo še občine Miklavž na Dravskem polju, Starše, Pesnica, Kungota, Ruše, Selnica ob Dravi in Lovrenc na Pohorju -, letno zberejo približno 3700 ton mešane odpadne embalaže, 2000 ton odpadnega embalažnega stekla in 800 ton odpadne kartonske embalaže.

Odpadna embalaža je odpadek, ki je najhitreje rastoč. Povprečen občan je na leto ustvari za približno 25 kilogramov,” še navajajo v Snagi Maribor.