Krajevne skupnosti in mestne četrti Mestne občine Maribor tvorijo pomemben del našega mesta. Pri osrednjem mariborskem spletnem mediju Maribor24 želimo več pozornosti posvetiti prav njim, zato vam bomo občasno predstavljali posamezne mestne četrti in krajevne skupnosti v naši občini ter njihove težave, pa tudi uspehe in pozitivne zgodbe. Tokrat vam predstavljamo KS Bresternica-Gaj.

KS Bresternica-Gaj predstavlja največjo krajevno skupnost v Mestni občini Maribor in obsega območja Bresternice, Sredme, Jelovca, Srednjega, Gaja nad Mariborom, Šobra in Zgornjega slemena. Krajevna skupnost meji na reko Dravo, na vzhodu na KS Kamnica, na severu na občino Kungota in Republiko Avstrijo ter na zahodu na občino Selnica ob Dravi. Razprostira se na površini 31.153.676 m2 in šteje slabih 2000 prebivalcev.

Kako bi orisali vaš kraj oziroma krajevno skupnost? Katere točke so vredne obiska oziroma kje so vaši skriti biseri?

“Poleg prijaznih in odprtih krajanov imamo v KS Bresternica-Gaj številne točke, ki so vredne obiska. Možnosti za oddih, športno udejstvovanje v naravi, kulinarične užitke na kočah in turističnih kmetijah ter kulturno udejstvovanje so zelo velike. Žavcarjev vrh je med kolesarji, pohodniki in ostalimi narave ter dobre hrane željnimi obiskovalci zelo priljubljena točka. S svojimi 915 metri nadmorske višine predstavlja najvišji vrh naše krajevne skupnosti. Od koče, ki jo povečini obdaja gozd se nam odpre lep razgled proti jugu, kjer lahko vidimo severovzhodni del Pohorja. Iz doline se do vrha vije lahka označena pot, ki traja približno dve uri.

Tudi Tojzlov vrh je s 703 metri nadmorske višine in svojim Planinski domom Obrtnik priljubljena postojanka razgleda željnih obiskovalcev. Po lahki označeni poti se boste iz naselja Bresternica do vrha povzpeli v uri in pol.

Vsekakor ne smemo pozabiti na naselje Gaj nad Mariborom, ki predstavlja »skriti« biser naše krajevne skupnosti, ki leži na skrajnem vzhodnem grebenu Kozjaka v bližini meje z Republiko Avstrijo na nadmorski višini 583 metrov. Naselbina se je v časih pred II. svetovno vojno imenovala Sv. Križ, danes pa je ime ohranila cerkev Sv. Križa na Gaju, ki je tudi sedež župnije v okviru nadškofije Maribor in stoji v jedru kraja, poleg nekdanje šolske zgradbe, ki je danes namenjena kulturnim prireditvam v kraju. Cerkev Sv. Križ se prvič omenja med leti 1473 in 1477. Po požaru leta 1769 je bila obnovljena, leta 1884 pa povečana.

Če se odločite, da se boste na Gaj iz doline podali peš, boste za to potrebovali dve uri in pol, je pa pot primerna tudi za kolesarje. Vsi tisti, se raje zadržujete v dolini, lahko uživate v lepi naravi ob reki Dravi in Bresterniškem jezeru. Okolica Veslaškega kluba Dravske elektrarne Maribor ponuja krasen pogled na dolino reke Drave in številne možnosti za sprehode in kolesarjenje.”

Foto: Edvart Weiss

Katere so vaše najpomembnejše naloge s katerimi se ukvarjate kot krajevna skupnost?

Krajevna skupnost se v najpreprostejši razlagi ukvarja z zadovoljevanjem javnih potreb na določenem teritoriju mestne občine. Svet krajevne skupnosti Bresternica-Gaj skupaj s predsednikom šteje osem članov.

Naše glavne naloge obsegajo predvsem sodelovanje pri opravljanju javnih zadev v občini, in sicer: dajanje predlogov in sodelovanje pri pripravi razvojnih programov občine na področju javne infrastrukture na našem območju, sodelovanje pri ureditvi ter olepšanju kraja (npr. zasaditev rož, ureditev sprehajalnih poti, itd.), pobude za  prometno ureditev (prometna signalizacija, ureditev dovozov in izvozov, omejevanje hitrosti ipd.), sodelujemo pri prostorskih, planskih in izvedbenih aktih, ki obravnavajo območje naše skupnosti ter oblikujemo pobude za njihovo spremembo ter jih posredujemo pristojnemu organu občine.

Skupaj s pristojnimi službami skrbimo tudi za vzdrževanje krajevnih cest, predvsem pa seznanjamo pristojne organe na občini in ostale pristojne službe s problemi in potrebami prebivalcev naše krajevne skupnosti Bresternica-Gaj. Med drugim sodelujemo tudi na področju urejanja prostora in varstva okolja, pri organizaciji kulturnih, športnih in drugih prireditev.

Kako pri vas  poteka povezovanje občanov? Kako pogosto se srečujete?

“Povezovanje občanov oz. krajanov Krajevne skupnosti Bresternica-Gaj poteka na vsakodnevni bazi, skozi različne dejavnosti, ki se najpogosteje vrstijo v prostorih Doma krajanov Bresternica-Gaj, kjer skozi vse dni v tednu potekajo številne brezplačne in plačljive aktivnosti, namenjene našim krajanom. Telovadba, joga, boks, ples in namizni tenis so nekatere izmed aktivnosti, ki so našim krajanov na voljo za druženje, sprostitev in povezovanje.

Znotraj našega kraja se povezujemo na vsakomesečnih prireditvah kot so: koncerti ob vseh pomembnejših praznikih, ki običajno potekajo skupaj s proslavo, veseloigre, standup predstave, nastopi pevskih zborov, itd. V veliko pomoč pri organizaciji dogodkov v krajevni skupnosti je tudi več društev in posameznikov, ki pomagajo ali pa sami pripravljajo dogodke. Društvo za lepše življenje, Turistično društvo Bresternica – Gaj, Veslaško društvo Dravske elektrarne Maribor, Brodarsko društvo Sidro, Društvo upokojencev Kamnica – Bresternica – Gaj, Lovska družina Gaj nad Mariborom in drugi delajo kraj živahen in s svojim delovanjem ter aktivnostmi povezujejo ljudi.

Katere so največje težave vaše krajevne skupnosti? S čim so ljudje najbolj nezadovoljni in kaj bi bilo potrebno najprej urediti?

“Težave Krajevne skupnosti Bresternica-Gaj so velike. Z njimi se srečujemo vsak dan in jih poskušamo skupaj s strokovnimi službami sproti reševati. Gre za zelo veliko površino, ki jo Krajevna skupnost zaseda, zato imamo določene predele povsem nerazvite in marsikdo si sploh ne predstavlja, v kakšnih pogojih naši krajani živijo. Določena področja nimajo urejenega vodovoda, cest, kanalizacije in interneta/telefona, kar je večini Mariborčanov nekaj povsem vsakdanjega.

Največje težave imamo z ureditvijo cest, ki v KS znašajo skoraj 150km, z pitno vodo, plazovi, vodotoki,…. Velike potrebe se kažejo tudi po ureditvi javne razsvetljave in prometni ureditvi.

Prav tako še vedno obstaja želja vseh krajanov po ureditvi obeh propadajočih osnovnih šol v našem kraju. Šola na Gaju ima pridobljeno vso dokumentacijo za prenovo in bi bila z novo vsebino, velika popestritev za razvoj turizma na degradiranem območju  Gaj-a.

Šola v Bresternici je  od leta 2014 zaprta in propada.  Za omenjeno šolo je bila prav tako pridobljena vsa dokumentacija, gradbeno dovoljenje in bila je celo umeščena celo v občinski proračun. Želimo si, da bo v prihodnosti prevladal razum in da bomo v našem kraju ponovno možno sesti za šolske klopi in slišati vrvež otrok na našem igrišču.

MOM se tudi premalo zaveda tega, da je občina povezana s sosednjo Avstrijo le preko naše krajevne skupnosti in bi lahko zadevo bistveno bolje izkoristili, predvsem za razvoj turizma na tem področju, za kar pa je pomembna ureditev infrastrukture. Želimo si, da bi nekdo opazil potencial na tem področju in bi lahko z neko vizijo prišli do cilja, ki bi tudi dolgoročno polnil občinski proračun, za katerega se zavedamo da je premajhen in apeliramo na državo, da pomaga Mariborski občini, ter ji vrne kar ji je bilo odvzeto in obljubljeno.

Naš komunalni plan izgradnje ali prenove cest:

  • asfaltiranje ceste Šober – Log, VI.faza, 1500 m
  • preplastitev ceste Cesta na Srednje (lokacija: Cesta na Žavcerja 55 do Srednje 17) cca 200m
  • preplastitev ceste Gaj nad Mariborom od odcepa z državno cesto Bresternica – Jurij (pod hišno št. Šober 2 a, v smeri proti centru vasi)
  • asfaltiranje ceste Finster – Žavcerjev vrh 750 m
  • asfaltiranje dostopne ceste do naselja Nad zalivom – Bresternica, 130 m
  • asfaltiranje ceste Gaj nad Mariborom – Pehanova gara
  • asfaltiranje ceste na Srednje – od glavne Mariborske ceste (Cesta na Srednje 2 do Ceste na Srednje 20 )
  • preplastitev ceste od spodnejga dela Bresterniške grabe do Sredme
  • asfaltiranje ceste na Srednjem v dolžini cca 190 m (pri križu desno)
  • preplastitev ceste na relaciji Gaj nad Mariborom 25 do meje z občino Selnica ob Dravi
  • asfaltiranje ceste Gaj nad Mariborom – Gajperk – Sever, cca 600 m
  • preplastitev Bresterniška graba po neurju iz leta 2012 (nadaljevanje)
  • asfaltiranje dovozne ceste v naselje Bresternica

Naš komunalni plan izgradnje vodovoda:

  • vodovod Jelovec – Srednje -izvajanje v letu 2018
  • izgradnja vodovoda Urban – Log – Gaj II. Faza, 1500 m
  • izgradnja vodovoda Sredma – Šober

Foto: Edvart Weiss

Kateri pomembni projekti in vaše pobude so bile zadnjem obdobju uresničene?

V preteklih dveh  letih je bilo realiziranih kar nekaj večjih pomembnih projektov:

  • Prenova Bresterniške ulice v celoti ( vodovod, kanalizacija, TK, asfaltna prevleka ..)
  • Izgradnja prečprališča Jelovec in priključitev na kolektor
  • Izgradnja kanalizacijskega omrežja in priključitev na kolektor v naselju ob Dravi
  • Asfaltiranje naselja ob Dravi
  • Prenova odseka ceste in brežine Vrablov mlin
  • Sanacija več plazov
  • Vodovod Jelovec
  • Asfaltiranje odseka ceste  – klančina pri mostičku na lokaciji Šober
  • Projektiranje in pridobitev tehnične dokumentacije za izvedbo pešpoti Sidro-Bresternica
  • Izvedba novega optičnega omrežja po celotni Bresternici

Kakšne aktivnosti so namenjene vašim krajanom?

“V naši krajevni skupnosti so krajanom namenjene predvsem športne, kulturne in kulinarične aktivnosti, ki jih pripravljamo v sodelovanju med aktivnimi društvi (našteti so v 3. točki) ter Komisijo za kulturo in prireditve, ki deluje v sklopu Sveta Krajevne skupnosti Bresternica-Gaj in jo vodi mag. Stane Jurgec. V sklopu športnih aktivnosti v našem kraju že več desetletji deluje Veslaško društvo Dravske elektrarne Maribor, kjer se kalijo nadobudni mladi in starejši veslači.

V sklopu aktivnosti v Domu krajanov Bresternica so na voljo: plesne aktivnosti, joga, telovadba, boks in namizni tenis. Pred našim domom, v neposredni bližini vrtca se nahaja tudi rusko kegljišče, ki je po predhodnem dogovoru dostopno za igranje vsem krajanov. Večina prireditev ob pomembnih praznikih je na voljo brez plačila. Vsak mesec je na sporedu tudi kakšen koncert, veseloigra ali druga prireditev. V sklopu številnih društev, ki delujejo v kraju pa so na voljo še predavanja, druženje ob igranju kart, ples, kuhanje, kvačkanje, kuhanje in peka slaščic, pohodi, izleti, itd.”

Kako bi ocenili odzivnost ljudi? V kolikšni meri se obračajo na vas in izpostavljajo težave?

“Ljudje se vsakodnevno oglašajo pri nas in si po raznih neurjih kar podajajo kljuko pisarne tajništva na Krajevni skupnosti Bresternica –Gaj, Krajani  nas obveščajo o raznimi problemih, podajo pripombe, pobude, zahvale in vprašanja.  Glede na našo površino, na dolžino cest  se težave pojavljajo vsakodnevno in jih poskušamo sproti reševati.

Naša vrata so krajanom zmerom odprta in kolikor je v naši moči jim poskusimo pomagati, sicer pa se obrnemo na pomoč strokovnih služb. Potrebno je poudariti, da je krajevna skupnost le podaljšana roka MOM, ki pa brez soglasja in navodil le te  ne more izpeljati ničesar, zato bi bilo potrebno krajevnim skupnostim ponovno dati  vsa pooblastila in vlogo kot so jih imele v preteklosti.”

Ali ste tudi pri vas zbirali predloge glede participatornega proračuna in za kakšne predloge je šlo?

“Glede participatornega proračuna v Krajevni skupnosti Bresternica-Gaj nismo zbirali predlogov, saj menimo, da v tako razpršeni poseljenosti, kot je v našem kraju takšno odločanje ne bi imelo pravega učinka. Potrebe ljudi so v tako veliki skupnosti zelo različne, zato je naloga Sveta krajevne skupnosti , da se določijo prioritete, ki pa so običajno vse označene pod stopnjo »nujno«, najsibo to asfaltiranje težko prevozne ceste, napeljava vodovodnega omrežja in podobno. Ostali manjši projekti kot so dodatne klopi, koši za smeti in ostalo se na listi nujnih nalog običajno znajdejo v drugem delu seznama.”

Odgovarjal je Primož Hedl, predsednik KS Bresternica-Gaj