V Selnici ob Dravi si po besedah županje dr. Vlaste Krmelj prizadevajo za napredno, tako imenovano “pametno” občino. “V času digitalizacije in modernizacije na različnih področjih smo si v občini zadali cilj, da vzpostavimo okolje, v katerem se bomo učili in uporabili pametne rešitve. Pridružili smo se tudi Centru za pametna mesta in skupnosti pri Univerzi v Mariboru in skupaj z njimi razvijamo projekte. Upam, da se bomo uspeli prijaviti na razpis, ki je objavljen pri Ministrstvu za javno upravo.”

Občani so pametne koše dobro sprejeli

Kakšno leto nazaj so v občini uvedli prve pametne rešitve – pametne koše za smeti, ki preko posebnih senzorjev in računalniškega programa sporočajo, koliko so polni in kdaj je čas za njihovo praznjenje. “Postavili smo jih na selniškem pokopališču, in to iz dveh razlogov. Obstoječi zabojnik za smeti ni bil ravno estetski in je kazil sicer lepo urejeno pokopališče. Poleg tega pa imamo visoke stroške z odvozom odpadkov, saj smo znani po tem, da na grobovih radi prižigamo sveče. Ugotovili smo, da novi koši niso samo estetsko ustreznejši, pač pa lahko z njimi racionaliziramo odvoz odpadkov. Občani so tri nove koše dobro sprejeli, v občinski upravi pa še vedno analiziramo, v kolikšni meri je nova pridobitev pripomogla k racionalizaciji stroškov. Nekaj malega smo že prihranili, ob tem pa se mora tudi naš koncesionar – Snaga prilagajati našim novim rešitvam (z vozili, načini praznjenja, …). Na osnovi pridobljenih podatkov imamo, tako mi kot tudi Snaga, nadzor nad polnostjo košev in ko se na primer napolni koš za odpadne nagrobne sveče, se koncesionar hitro odzove in se odpravi na teren,” je še razložila selniška županja.

Občani so tri nove koše dobro sprejeli, v občinski upravi pa še vedno analiziramo, v kolikšni meri je nova pridobitev pripomogla k racionalizaciji stroškov. Nekaj malega smo že prihranili, ob tem pa se mora tudi naš koncesionar – Snaga prilagajati našim novim rešitvam (z vozili, načini praznjenja, …).

Kot še pravi Krmeljeva, se bodo na osnovi pridobljenih izkušenj odločili, ali bodo tovrstne zbiralnice odpadkov uredili še na kakšnih drugih lokacijah v občini: “Dolgoročno bi bilo to zelo primerno, kajti človeški viri so zelo dragoceni in je skoraj škoda, da zaposleni v našem režijskem obratu preverjajo, ali so koši polni ali ne, saj bi lahko v tem čas opravljali drugo delo. Če določene stvari avtomatiziramo in digitaliziramo, smo naredili zelo veliko.”