Vurberžani in občina Duplek so izgubili že skoraj vso upanje za obnovo nekoč najlepšega gradu na štajerskem.

Evropska slava in vrhunec pred začetkom 2. svetovne vojne

V mogočni trinadstropni zgradbi, ki je bila v lasti grofov Herberstein, je med obema svetovnima vojnama deloval sanatorji ruskega rdečega križa. Vrhunska zdravniška ekipa na čelu s prim. dr. Bolesavom Okolo Kulakom je dosegla evropsko slavo in vrhunec pred začetkom 2. svetovne vojne, ko so ruski najemniki morali grad sicer zapustiti z opremo in bolniki. Takrat so odšli v Topolšico, medtem ko je žalostno usodo grad doživel pred koncem 2. svetovne vojne. Krajani so si ves čas prizadevali za obnovitev, v 90. letih tudi ob ustanovitvi občine, toda vselej brez uspeha.

Govoric o naložbi v obnovo gradu ni ne potrdil, niti zanikal

Že nekaj dni pa je na parkiriščem pred gradom, v katerem je gostinski lokal, in tudi pred gostinskimi lokali v občini moč videti prestižna vozila ruskih registrskih tablic, kar je bil povod za govorice, da naj bi Rusi obnovili vurberški grad. Za potrditev slednjega smo se obrnili na tamkajšnjo občino, kjer nas je župan prijazno sprejel, vendar govoric o naložbi v obnovo gradu ni ne potrdil, niti zanikal.

Želijo spet obuditi zdraviliško dejavnost

Informacije smo na terenu preverjali še naprej. Iskali smo jih tudi pri Rusih, ki so bili veliko bolj zgovorni. Za osrednji mariborski spletni portal Maribor24.si so v polomljeni angleščini le dejali, da so se zaradi nostalgije potomcev, ki so se nekoč zdravili na Vurberku, odločili, da investirajo in v tem gradu spet obudijo zdraviliško dejavnost.