Kolesarjenje je v zadnjih letih postalo nadvse priljubljena rekreacija v prostem času številnih Mariborčanov in okoličanov, pa tudi turistov, ki prihajajo v mesto ob Dravi. In čeprav jim trenutno vremenska napoved res ni najbolj naklonjena, smo se v osrednjem mariborskem spletnem portalu Maribor24.si vseeno lotili predstavitve poti za kolesarje med Mariborom in Ptujem ter naprej poti Hrvaški.

Položnejša in bolj odmaknjena od prometa

Mnogi od njih se med drugim zelo radi zapeljejo s kolesom in raziskujejo tudi del 710-kilometrske Dravske kolesarske poti – ta od izvira na toblaškem polju (Toblach) v Italiji in poteka tudi skozi Avstrijo preko Slovenije do Hrvaške -, ki ni več »mariborska«. Iz Zavoda za turizem Maribor – Pohorje so o tem delu trase pojasnili, da lahko kolesarji izbirajo med dvema variantama kolesarskih poti. »Reliefno položnejša in bolj odmaknjena od ostalega prometa je varianta, ki poteka čez naselja Miklavž na Dravskem polju, Starše in Hajdino. Alternativna varianta na levem brekg reke Drave poteka čez nekaj krajših in lahkotnih vzponov ter spustov skozi Malečnik in Trčovo do Zgornjega in Spodnjega Dupleka. Kolesarimo naprej skozi Vurberk in Krčevino pri Vurbergu, kjer s kolesom hitro prispemo do Ptuja. Pot kolesarji nadaljujejo ob Ptujskem jezeru, skozi Zabovce, Novo vas pri Markovcih in Stojnce, do Muretincev in Ormoža. Od tam pa kolesarje pot pelje mimo polj, skozi vasice do Središča ob Dravi, kjer prečkamj mednarodni mejni prehod s Hrvaško,« pojasnjujejo na omenjenem zavodu. Dravska kolesarska pot je od meje do meje v obe smeri v celoti označena in poteka po manj prometnih lokalnih cestah, deloma kolesarskih stezah, poljskih poteh in podobnem. »Primerna je za treking, gorska in e-kolesa,« dodajajo.

Preko Dupleka cel čas asfalt

Kolesarska pot med Mariborom in Ptujem je dolga 30 kilometrov. Delež asfaltiranih poti preko Starš je za 55 odstotkov, kar 100-odstotna pokritost z asfaltom pa je preko Dupleka. Vzponov je več na trasi skozi Duplek, in sicer jih je v skupni dolžini 228 metrov, medtem ko jih je na bolj ravninskem Dravskem polju skozi Starše »le« 45 metrov. Kolesarji pa lahko med potjo tudi »počivajo«, saj imajo na voljo še spuste: po starški strani so v dolžini 75 metrov in 263 metrov po dupleški.

Usmerjevalna tabla je tudi v Vurberku.

Število kolesarjev se zelo povečuje

»V tem trenutku je kolesarska pot primerna za daljinske kolesarje in rekreativne kolesarje, ki so nad traso, ponudbo in označenostjo poti zelo navdušeni. Za družine je v tem trenutku, dokler še ni v celoti zgrajena kot si jo želimo, primerna le po določenih odsekih,« še pojasnjujejo na zavodu. O obisku kolesarske poti v lanskem letu, ki so ga opravili proti koncu kolesarske sezone, pa: »Direkcija RS za infrastrukturo je v Dravogradu postavila prvi števec, tako da o številu tačas še težko govorimo. Po pričevanju ponudnikov, s katerimi smo v kontaktu in so vključeni v ‘inkubator Drava Bike’, se število kolesarjev zelo povečuje. To je zagotovo tudi po zaslugi promocije na sejemskih predstavitvah v tujini ter sodelovanju z našimi avstrijskimi in hrvaškimi partnerji,«poudarjajo na zavodu.

Vse informacije na spletnem portalu

Obenem še dodajajo, da so vse informacije o celotni trasi in celotni ponudbi na in ob poti v Sloveniji ter na Hrvaškem na voljo na spletnem portalu Drava Bike. Tam si je moč naročiti tudi svoj izvod kolesarske karte in se zapeljati na odkrivanje poti.