Občina namerava najugodnejšemu ponudniku preko javne dražbe oddati prostore na Gosposki ulici 11, kjer sicer že dalj časa pod okriljem Društva Hiša! deluje Rajzefiber. Na društvu so tako vzpostavili spletno peticijo, s katero želijo preprečiti namero občine in Društvo Hiša! ohraniti na istem mestu.

“Pred kratkim smo izvedeli za namero MOM, da preko javne dražbe odda svoje prostore na Gosposki ulici 11 najugodnejšemu ponudniku, čeprav v teh prostorih že nekaj časa pod okriljem Društva Hiša! deluje Rajzefiber. Spodaj podpisani takšne odločitve občine ne razumemo in ne podpiramo. Ker verjamemo, da se vsi kdaj zmotimo, bi s spodnjim besedilom radi občino in odločujoče opozorili na njihovo zmoto in mestnim oblastem predlagali rešitev in smernice, da v prihodnje do takšnih spodrsljajev ne pride,” pišejo tvorci peticije.

Kot navajajo v peticiji, je Društvo Hiša! sestavni del Maribora, saj ga pomaga soustvarjati. Vsakič, ko izvedo za kak nov projekt Hiše, si oddahnejo, saj da vsaj nekdo v mestu ustvarja dobro premišljene dogodke. Rajzefiber ne deluje za lastne zaslužke, ampak dejansko daje mestu in vabi k soustvarjanju vseh meščanov.“Brez Rajzefibra bi Maribor razumeli na drugačen, upamo si reči, slabši način,” še navajajo.

Najemnina pred vsebino?

Zakaj se je občina odločila za tak korak, ni jasno. Tudi snovalci peticije se sprašujejo, ali je za mesto pomembnejša najemnina od prostorov Gosposke ali njena vsebina. “Če je mestu pomembnejša najemnina, potem Društvo Hiša! tam nima česa iskati. Potem tudi ostala društva v javnem interesu v mestu nimajo česa iskati. Potem je nujno zapreti tudi knjižnice, gledališča, šole, zdravstvene domove, bolnišnice, muzeje, sodišča … hm … občino,” ob tem dodajajo v peticiji.

Prav zato predlagajo, da se dražba za lokacijo ustavi, saj bi Društvo Hiša! lahko ponudili tudi dodatne prostore drugod po Mariboru, recimo v Radvanju, na Teznem, Pobrežju in tako naprej. Dodajajo še, da je naloga občina poskrbeti za svoje občane in podpirati projekte, ki so trajnostno naravnani, služijo javnosti in prispevajo k odprti, solidarni družbi. Ob tem vse, ki jih dogajanje kakorkoli zadeva ali se jih dotakne, vabijo na Gosposko 11, da si ogledajo programe društva. “Rajzefiber naj ostane na Gosposki 11!”

Peticijo lahko podpišete tukaj.