Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil Janko Širec, je idejna zasnova pripravljena, kar je podlaga za nadaljnje projektiranje, z izdelano projektno dokumentacijo pa bi imele občine možnost kandidiranja za različna evropska in državna sredstva.
Lastnice vodovodnega sistema so lokalne skupnosti, v njihovem primeru 23 občin, za katere komunala opravlja oskrbo z vodo na okoli 1100 kilometrih zastarelega vodovodnega sistema, starega več kot 50 let.
Rekonstrukcija je nujna
“Verjetno je jasno, s kakšnimi materiali je bil takrat grajen in da je bil ves čas relativno slabo vzdrževan, zaradi česar so razmere danes pač takšne, kakršne so,” je opozoril direktor ptujske komunale in dodal, da je zato nujno potrebna rekonstrukcija.
A se zdaj zatika, saj občine niso enotne pri iskanju dogovora o sofinanciranju izdelave projektne dokumentacije. Pri tem Širec opozarja, da čas ni njihov zaveznik, saj se naslednja finančna perspektiva začenja z letom 2021, zato bi bilo nujno vsaj konec naslednjega leta pridobiti gradbeno dovoljenje.
“Na potezi so občine, da se dogovorijo, po kakšnem ključu in v kakšnem obsegu bodo financirale projektno dokumentacijo. Na zadnjem kolegiju do dogovora ni prišlo, saj se nekateri župani ne strinjajo s financiranjem po porabi vode, zato je projekt nekoliko zastal, kar pa ni v korist nikomur,” pravi direktor.
Spremembe cen oskrbe s pitno vodo
Širec se je dotaknil aktualnega primera v zvezi z nesrečo, ki trenutno ogroža Rižanski vodovod, zaradi katere so občine in upravljavec oskrbe z vodo pokazali enotnost in bodo, kot kaže, pravočasno pripravili projektno dokumentacijo ter se potegovali za vire financiranja.
Za potrebe izpeljave projekta v Spodnjem Podravju so se občine že pred časom dogovorile za spremembe cen oskrbe s pitno vodo, ki so jih medtem potrdili že skoraj vsi občinski sveti v regiji. Izjema sta občini Starše in Kidričevo, ki sta elaborat podprli le v delu, ki se tiče vodarine, zavrnili pa del, ki se nanaša na omrežnino.
Vsi števci bodo digitalni
Na komunali bodo zdaj morali pripraviti nekoliko spremenjeni elaborat, v tistih občinah, ki ga bodo dokončno potrdile, pa bodo v najkrajšem roku začeli tudi z menjavo števcev za digitalne. “V občinah, kjer so se sicer legitimno odločili, da dela elaborata ne potrdijo, to pomeni zanemarjanje komunalne infrastrukture, ki je že tako ali tako v klavrnem stanju. Tudi nesodelovanje v sistemski zamenjavi priključkov lahko uporabnikom povzroča velike težave,” je opozoril Širec.
Ob tem je odgovoril tudi na očitke s strani nekaterih občin o netransparentnem poslovanju in dejal, da je njihovo podjetje delniška družba z vsemi organi nadzora, ki sproti spremljajo njihovo delo, brez večjih pripomb so na skupščinah sprejeti sklepi, pozitivna so revizijska poročila.
“Tisti lastniki, ki menijo drugače, morajo najprej priti na skupščino; če se s posameznimi sklepi ne strinjajo, lahko v skladu z zakonom vložijo nasprotne predloge in nato za njih iščejo podporo,” je dejal Širec.
Neupravičeno zaračunavali manipulativne stroške
Ptujsko komunalno podjetje je letos opravilo tudi dokapitalizacijo v višini milijona evrov. Kot je razložil direktor, je podjetje dobrih deset let nazaj pri okoljski dajatvi neupravičeno zaračunavalo manipulativne stroške. Ker so ob sanaciji podjetja leta 2014 ugotovili, da tega ne bi smeli početi, so s to prakso takoj prekinili.
Po pridobitvi več pravnih mnenj, ki niso dala jasnega odgovora, so se odločili, da gre preveč zaračunani denar zaradi zastaranja v odpis in dobiček, ki so ga nato na skupščini pretvorili v dodaten osnovni kapital podjetja.
Na vprašanje, zakaj tega denarja ne bi porabili za financiranje projektne dokumentacije, Širec odgovarja, da to ni mogoče, saj komunala ni lastnica infrastrukture in ne more vlagati v lastnino občin. “Seveda pa bi se občine kot lastnice podjetja lahko odločile omenjeni dobiček razdeliti ter s tem denarjem financirati karkoli,” je še dodal Širec.