Kvačkane hobotnice so se prvič pojavile na Danskem leta 2013, od takrat pa se projekt uspešno širi po vsem svetu. Pri nas se je zgodba začela v začetku leta 2017, ko je pobudnica projekta Tjaša Bevc, poslala prvo hobotnico na Društvo za nedonošenčke. Projekt se je uradno začel izvajati v septembru istega leta.

Povod za projekt v Sloveniji je bil britanski članek

“Celotna zgodba se je začela, ko sem prejela spletno povezavo do britanskega članka, ki je opisoval uspešnost njihovega projekta. Po kratkem raziskovanju sem ugotovila, da se je projekt začel na Danskem leta 2013 in se od tam kmalu razširil po svetu. Večina evropskih držav že sodeluje, Slovenija pa uradno od septembra 2017. Po tem, ko sem ugotovila, da projekt pri nas še ne poteka, sem naredila prvo hobotnico, po danskih navodilih. Jo skupaj s kratkim opisom poslala na Društvo za pomoč prezgodaj rojenim otrokom, k dr. Lilijana Kornhauser Cerar,” nam je zaupala Tjaša.

Hobotnica in Oto sta junaka, ki sta začela projekt v mariborski porodnišnici.

V UKC Maribor redno preverjajo hobotnice

Rosemarie Franc, dipl. bab., glavna sestra Oddelka za perinatologijo, nam je pojasnila, da so se v Univerzitetnem kliničnem centru priključili aprila letos: “Mariborska porodnišnica je v projekt Hobotnica vključena od aprila 2018. 5. aprila 2018 nam je projekt na strokovnem sestanku podrobno predstavila pobudnica in vodja projekta gospa Tjaša Bevc. Pridobili smo si pozitivno mnenje Službe za preprečevanje bolnišničnih okužb – redno preverjamo brise iz hobotnic.”

“Projekt Octo so leta 2013 začeli izvajati na Danskem, do danes pa so za nedonošenčke nakvačkali že več kot 27000 malih hobotnic. Za kvačkanje hobotnic so se odločili, saj so lovke hobotnic podobne popkovnici in nedonošenčke spominjajo na čas v maternici. Projekt je septembra 2017 zaživel tudi v Sloveniji, kjer prostovoljci kvačkajo pisane, zavite hobotnice za nedonošene dojenčke,” je za Maribor24.si še povedala Rosemarie Franc.

Nedonošenček na sliki je Tin, ki je lanskoletni rekorder s svojimi 440 grami.

Števila koliko hobotnic so v UKC Maribor že razdelili nimajo, jih pa redno dobivajo od prostovoljcev in prostovoljk po posredovanju gospe Tjaše Bevc. Zagotovo pa jo dobi vsak prezgodaj rojeni otrok, ki svojo življenjsko pot začne v inkubatorju. Otroka hobotnica spremlja tudi domov.

Hobotnica jim ostane za spomin na prvo veliko zmago v življenju

Pobudnica projekta nam je še zaupala, da ji je dobrodelnost izjemno pomembna že od nekdaj: “Dobrodelnost in prostovoljstvo sta mi od nekdaj zelo pomembna, lansko leto pa sem se upogumila in začela s “svojim” dobrodelnim in prostovoljnim projektom. Projekt Hobotnica lepo raste in se razvija vsak dan. Iz dneva v dan se nam pridružuje vedno več kvačkaric, ki nesebično pomagajo malim borcem. Hobotnice mali borci prejmejo za domov in jim ostanejo za spomin na prvo veliko zmago v življenju.”

Otroci vlečejo lovke in tako pustijo pri miru cevke, ki jim pomagajo pri dihanju

V Sloveniji zaenkrat sodelujejo tri porodnišnice in sicer Ljubljana (800 nedonošenčkov), Maribor (200 nedonošenčkov) in Kranj (100 nedonošenčkov), se pravi porodnišnice, kjer lahko skrbijo za male borce. Hobotnice so prisotne v inkubatorju, otroci jih vlečejo za lovke in tako cevke, ki jim pomagajo pri dihanju pustijo pri miru.

Hobotnice namenjene nedonošenčkom morajo biti točno določene velikosti.

Če bi se tudi sami pridružili prostovoljkam, ki na daljavo osrečujejo male borce in bi želeli kvačkati hobotnice, se lahko na Tjašo Bevc obrnete na Facebook strani na tej povezavi. Na voljo pa je tudi na e-mail naslovu [email protected].

Nova navodila za prisrčne meduze bodo na voljo od nedelje naprej, nam zaupa Tjaša.