Mariborski mestni svet bo na četrtkovi seji odločal o soglasju mestni upravi, da skupaj z drugimi občinami soustanoviteljicami začne postopek prodaje Farmadenta. Župan Andrej Fištravec je prepričan, da bodo svetniki potrdili začetek prodaje družbe, ki se ukvarja z veleprodajo zdravil in medicinskih pripomočkov.
Rok za prodajo se izteče 27. januarja
Ministrstvo za zdravje je z novelo zakona o lekarniški dejavnosti prepovedalo vertikalno povezovanje lekarn s farmacevtskimi podjetji in grosisti na področju prodaje zdravil. Rok za prodajo se izteče 27. januarja naslednje leto, šest občin soustanoviteljic pa je najprej skušalo s prenosom lastništva iz Mariborskih lekarn na njih, a tudi to ni zadoščalo zahtevam zakona.
Glavnih prihodkov ne ustvarjajo v Mariborskih lekarnah
Kot je dejal Fištravec, se s tem premoženjem ne morejo igrati, saj je zakon nedvoumen, če pa bi prišlo do novih dejstev, lahko postopek prodaje tudi ustavijo. Glede primerjav z Ljubljano, kjer morajo prav tako prodati družbo LL Grosist, je župan opozoril, da je Farmadent bistveno drugačna družba, ki 70 odstotkov svojih prihodkov ustvari izven Mariborskih lekarn, medtem ko ga ljubljansko podjetje kar 95 odstotkov znotraj Lekarne Ljubljana.
“Njihov problem reševanja statusa je čisto drugačen kot naš. Oni lahko z nekaj ukrepi v dveh ali treh mesecih razrešijo stvari tako, da več ne dobavljajo zdravil ter ugasnejo podjetje. Mi si tega ne moremo privoščiti, saj je zaposlenih preveč ljudi, podjetje ima pomemben tržni delež. Zato gremo v prodajo v upanju, da dobimo tujega strateškega partnerja,” je dejal Fištravec.
Možna dva potencialna kupca
Kot je ob tem pojasnil, sta namreč v Sloveniji možna le dva potencialna kupca, a je Kemofarmacija že zdaj prevelika in bi z nakupom prišlo do prevelike tržne koncentracije. Druga možnost je Salus, ki pa po mnenju občine ni strateški kupec, pač pa bi prej ali slej zaprl dejavnost v Mariboru.
Po besedah vodje mestne službe za pravne zadeve Lidije Krebl Vukovič bo šlo na četrtkovi seji zgolj za potrditev izvedbe stvari, ki so jih svetniki že obravnavali na aprilski seji. Kot je dejala, so sicer seznanjeni z vloženima pobudama za presojo ustavnosti s strani ljubljanske občine in tamkajšnjih lekarn, ki pa po njihovih informacijah ne bosta obravnavani prednostno. Ustavno sodišče je v enem od obeh primerov tudi že zavrnilo pobudo za zadržanje izvršitve zakona.
Po njenih neuradnih informacijah niso edina občina, ki namerava prodati svoj delež v Farmadentu, kar je tudi pogoj, da lahko začnejo postopek prodaje podjetja v celoti, saj mora biti za prodajo po družbeni pogodbi poleg večinske lastnice vsaj še ena od petih soustanoviteljic.
Ogroženih 80 delovnih mest
Fištravec je še povedal, da pri prodaji vztrajajo, ker bi se sicer lahko zgodila nepopravljiva škoda in bi lahko podjetje ostalo brez licence za opravljanje dejavnosti. To bi po njegovem ogrozilo 80 delovnih mest v perspektivni dejavnosti, prav tako pa zakon v primeru neizvedbe prodaje predvideva visoke kazni.
Za mariborsko občino je po njegovem mnenju ključno, da najde strateškega lastnika, o tem, ali že obstajajo stiki s kakšnim od potencialnih partnerjev, pa ni odgovoril konkretno, saj da je, dokler ni možnosti oddaje zavezujoče ponudbe, vedno veliko zanimanja in idej.
Po izkušnjah z dolgotrajnim postopkom v primeru prodaje Marifarma se bodo te tokrat lotili s pomočjo ene od štirih tujih revizijskih hiš v Sloveniji. Fištravca ob tem čudi, da je zakonodajalec postavil zelo kratek rok za prodajo, saj bi zaradi tega lahko iztržili nižjo kupnino.