Na najdaljši dan v letu, 21. junija, ulice in druge lokacije na prostem oživijo ob zvokih raznolikih glasbenih žanrov. S tem počastijo praznik glasbe, svetovno iniciativo, ki od leta 1982 poteka v Franciji in združuje že več kot 700 mest iz več kot 120 držav. Slovenija se mu danes pridružuje v Ljubljani in prvič tudi v Mariboru.

Praznik glasbe oziroma fete de la musique časti glasbo brez žanrskih omejitev, glasbo, ki je dostopna vsem in ki je v veselje tako glasbenikom kot občinstvu. Njegov namen je postaviti glasbo na prosto in na neobičajna prizorišča, na katerih ne zveni pogosto.

Namen pa je tudi promovirati glasbenike. Nastopi so za poslušalce brezplačni, glasbeniki niso honorirani, lahko pa jih občinstvo nagradi skladno s prakso ulične glasbe.

V Mariboru pod okriljem Festivala Lent

Iniciativi se tudi letos pridružuje Slovenski glasbeno-informacijski center. Praznovanje bo potekalo v prestolnici v okviru festivala Junij v Ljubljani, prvič pa tudi v Mariboru pod okriljem Festivala Lent, piše na spletni strani pobude.

V Mariboru bodo praznik počastili na Poštni ulici, kjer bo med 16.30 in 23. uro mogoče slišati od akustične glasbe na ukulelah do alternativnega rocka.

Koncerte obiskuje skoraj tretjina prebivalcev

Slovenski statistični urad (Surs) pa je ob svetovnem dnevu glasbe pripravil posebno raziskavo za leto 2015, ki je pokazala, da koncerte obiskuje skoraj tretjina prebivalcev Slovenije. Največ, 49 odstotkov teh je bilo v starostni skupini od 16 do 24 let, z izobrazbenega vidika pa je bilo največ, 49 odstotkov, tistih z dokončano vsaj višješolsko izobrazbo.

Raziskava je pokazala tudi, da sedem odstotkov prebivalcev v prostem času poje in pleše, pet odstotkov jih igra instrumente, en odstotek pa jih glasbo ustvarja.

STA