Naključni sprehajalci so v teh dneh v okolici Kalvarije znova opazili kačo, najverjetneje je šlo za modrasa. “Nahajal se je nekje deset metrov pred koncem stopnic, na desni strani, videti pa je bil zelo miren in len. Praktično se ni pustil motiti, a se mu vseeno nismo upali preveč približati, da bi ga fotografirali,” je povedal Mariborčanka Tamara, ki je kačo opazila okoli pol desete ure dopoldan.

Modras je sicer v Mariboru oziroma na njegovih gričih tudi najbolj pogosta vrsta kače. Lahko ga prepoznamo po značilnem rožičku na nosu, rdeči barvi na spodnji strani repa ter cik-cak vzorcu na hrbtu. Letos so ga sicer opazili tudi že na Piramidi.

Kako ravnamo, če srečamo kačo?

“Če srečamo kačo v naravi, nikar ne bezajmo vanjo, temveč se umaknimo in ji omogočimo pobeg. Kača se namreč človeka boji. Če nas preseneti v hiši, ji omejimo premikanje po hiši in ji preprečimo, da bi se zavlekla na nedostopno mesto. Pokrijemo jo z vedrom oziroma škatlo ter obtežimo, ali pa kačo preprosto dvignemo z daljšo palico in jo prenesemo v visoko vedro, nato pokličemo Kačofon. Če tega zaradi velikega strahu ne zmorete, ne bežite stran in ne zatiskajte si oči, ampak obvezno spremljajte, kje se kača giblje in obenem pokličite Kačofon! Le tako Vam bomo lahko pomagali. V nobenem primeru živali ne ubijemo,” svetujejo v Društvu Kačofon.

V Sloveniji sicer živi 11 vrst kač. Strupene so le modras, laški gad in gad. Kače, ki živijo pri nas, so večinoma miroljubne in plahe, razen seveda, če se počutijo ogrožene. Opozorilo velja predvsem planincem in ostalim, ki so veliko v naravi – če srečate kačo, jo je najbolje pustiti na miru.