Za nami so izredno vroči poletni dnevi, napovedi kažejo, da se bodo temperature po kratki ohladitvi ponovno dvignile nad 30 stopinj Celzija. Nikakor ne smemo zanemariti vpliva klimatskih razmer in okolja, zato poskrbimo za svoje zdravje.

Zaenkrat ne beležijo porasta bolnikov

Obrnili smo se na UKC Maribor, kjer nam je koordinatorka za Internistično nujni pomoč UKC Maribor asist. dr. Andreja Markote, dr. med. povedala, da zaenkrat ne beležijo večjega števila bolnikov: »Glavnino bolnikov predstavljajo starejši bolniki s pridruženimi boleznimi, ki prihajajo večinoma zaradi poslabšanja katere izmed osnovnih bolezni kot so srčno popuščanje, rakaste bolezni, motnje srčnega ritma,.. Zaenkrat je število bolnikov skladno z letnim časom – vsako leto pričakujemo večje število bolnikov in težje potekajoče bolezni v zimskem času.«

Poskrbite za ustrezno hidracijo

Prvi simptomi dehidracije telesa se pojavijo lahko že pri izgubi dveh odstotkov običajne količine vode. Priporočen dnevni vnos tekočine je dva do tri litre vode oz. liter vode na vsakih 25 kilogram telesne teže. Znaki so: povečan občutek žeje, utrujenost, glavobol, suha usta, temno obarvan urin, manjša elastičnost kože, mišična oslabelost in omotica.

NIJZ: »Obnašajte se preventivno – pričnite in zaključite dan s kozarcem vode, vmes pa jo pijte še večkrat na dan. Vaše telo izloča vodo, tudi ko spite.«

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje svetujejo, da je najprimernejša pijača za odžejanje in nadomeščanje izgubljene tekočine vodovodna pitna voda: »Priporočamo pa tudi nesladkane čaje. Izotonične pijače so za nadomeščanje tekočine primerne za uživanje le ob vzdržljivostnih telesnih
naporih, ki trajajo več kot eno uro. Brezalkoholne sladke pijače so zaradi velikih količin dodanega
sladkorja ali sladil ter barvil in arom manj primerne za pitje. Odsvetuje se pitje energijskih in alkoholnih pijač in pijač, ki vsebujejo kofein.«