Nerazvrščeno

POPRAVEK: Zapleti pri prenovi v Pristanu

Mitja Novak, 13.02.17 ob 17:42

V prispevku z naslovom »Zapleti pri prenovi v Pristanu«, ki je bil 12. 2. 2017 objavljen v na spletnem portalu Maribor24.si, je objavljen netočen zapis.

V prispevku z naslovom »Zapleti pri prenovi v Pristanu«, ki je bil 12. 2. 2017 objavljen v na spletnem portalu Maribor24.si, je objavljen netočen zapis in sicer ali bo sanacija sploh možna ter da nižanje gladine vode pod vprašaj postavlja uporabo skakalnice oziroma zgolj zaradi finančne vzdržnosti ne prinaša širše uporabne vrednosti.

Navedeno ne drži. Izhodišče pri pripravi projekta prenove srednjega bazena v Pristanu je bila obnova oziroma porušitev bazenske školjke, saj je bazen zaprt prav zaradi dotrajanosti bazenske školjke. Pri pripravi projektne dokumentacije v letu 2014 je predvidena investicija obsegala izvedbo nove lite AB ploščadi okoli bazena, izvedbo nove povečane bazenske školjke, izvedbo kompletne nove inštalacije priprave vode za predmetni bazen in tudi za mali otroški bazen, izvedbo nove steklene fasade, izvedbo gradbeno inštalacijskih del v garderobah sanitarijah in tuših ter izgradnjo novega kompenzacijskega bazena. Predvidena je bila povečava bazenske školjke za dvemi robnimi plavalnimi progami ter nakup potrebne športne bazenske opreme (plavalne linije). Ob vsem navedenem je bilo predvideno še da se bazenska školjka na vzhodni strani poglobi za potrebe izvajanja vadbe potapljaških društev.

Po temeljiti preučitvi razmer, ugotovitvi finančnih možnosti MOM, tehnični preučitvi vseh možnosti racionalizacije investicije, dodatnih posvetovanjih z interdisciplinarnimi strokovnjaki je bila pripravljena nova zasnova, ki je skladna oziroma sprejemljiva in vzdržna tudi za predvidena sredstva za sanacijo.

Tako je bil s strani strokovnjakov predlagan sledeč koncept. Ohrani se obstoječa bazenska školjka, ki se temeljito pregleda in konstrukcijsko obnovi, odstrani se rob plošč v delu kjer te nalegajo na obstoječo školjko ter se v tem delu pridobi prostor za izvedbo in montažo prelivnega roba bazena, konstrukcijsko pa se statično nosilnost obodnih plošč zagotovi preko kovinskih pocinkanih okvirjev ob obodu obstoječe bazenske školjke. Sanacija same školjke pa zajema izdelavo lahkega nasutja v školjki za znižanje globine vode, v tem nasutju bi bila izvedena tudi nova inštalacija bazena, ki mora zagotavljati kroženje vode iz smeri tal, nato se bazen obloži z folijo napravi se kompletna talna signalizacija ter izvedba prelivanja bazena. Temelji bazenske školjke se sanirajo in obnovijo. Sama bazenska tehnika se obnovi tako, da se modernizirajo filterski in črpalni sklop ostali deli inštalacije pa se sanirajo in rekonstruirajo. Prav tako se obnovi zaključni sloj kompenzacijskega sistema ob katerem se uredi tudi ustrezno varnostno prezračevanje. Pri prenovi inštalacije za pripravo vode in filtracije je predvideno tudi, da se ob tem sanira tudi del le te, ki je namenjen otroškemu bazenu.

Ob zelo natančni preučitvi investicije, bi mogoče lahko uredili tudi zračno ogrevanje in prezračevanje prostora kjer se nahaja sedanji bazen.

 

Strokovni argumenti za takšno izvedbo investicije:

  • Razpoložljiva sredstva (stanje financ na MOM)
  • Obstoječe stanje bazenske školjke, ki jo z odrezom naslonjenega roba plošč ploščadi zelo razbremenimo, ob tem pa njeno dno z nasutjem dvignemo kar tudi pomeni njeno konstrukcijsko razbremenitev
  • Obloga školjke z folijo je sodoben pristop k prenovi bazenov
  • Širitev same školjke ni potrebna zato ker je bil z nakupom opreme za spodnji bazen (štartni bloki, plavalne linije) le ta usposobljen za organizacijo tekmovanj tudi v 25 metrski smeri
  • Z znižanjem globine 25 metrskega bazena pridobimo tudi možnost izvajanja več komercialnih programov plavalne vadbe
  • Konstrukcijska sanacija bazenske ploščadi na način kot je predviden skrajša rok prenove za vsaj tri mesec in tudi zelo občutno zmanjša strošek investicije

Znižanje globine vode bi bilo v okvirjih, ki dopuščajo nadaljnjo uporabo skakalnice.

Navedeno v spletnem članku pod vprašaj postavlja kvaliteto obnove bazena v Pristanu, kar zavračamo. Naloga mestne uprave je, da z racionalnim delovanjem zagotovi maksimalno kvalitetne storitve za svoje občane, v to sodi tudi finančna racionalizacija, ki pa ne gre na račun kvalitete. Pozdravljamo rešitve, ki so finančno ugodne za Mestno občino Maribor in ne temeljijo na izkoriščanju mestnega proračuna in bodo kljub temu prinesle potrebno rešitev za sanacijo notranjega bazena Pristana.