Maribor

Poleti je ponudnikov študentske hrane manj kot preostalo leto

Martina Lebar, 10.08.22 ob 03:20

Študentsko prehrano morajo nuditi vsi ponudniki, razen tistih, ki pred tem sporočijo, da bodo zaradi različnih razlogov zaprti.

V začetku aprila so poslanci potrdili predlog Zakona za urejanje položaja študentov, ki med drugim prinaša pomembne spremembe v študentski prehrani. Tako lahko študenti koristijo bone za prehrano tudi med 15. julijem in 15. avgustom.

Zaradi ugodnosti, ki jo je prinesel nov predlog zakona, nas je zanimalo, kako pomembno je koriščenje bonov za študente med poletjem in v kolikšni meri jih bodo sploh koristili.

Koriščenja bonov v univerzitetnih središčih je manj

Kot so za nas pojasnili v Študentski organizaciji Univerze v Mariboru (ŠOUM), glede na to, da se koriščenje v obdobju med 15. julijem in 15. avgustom vrača po nekaj letih, težko ocenjujejo, kakšno bo dejansko koriščenje.

“Mogoče bo koriščenja manj v samih univerzitetnih središčih, medtem ko bodo študenti študentsko prehrano bolj koristili v svojem domačem kraju bivanja. Po drugi strani pa nekateri študenti, zaradi različnih situacij, tudi v poletnih mesecih univerzitetnih središč ne zapuščajo, saj se pripravljajo na študijske obveznosti, opravljajo študentsko delo ali vrnitev domov zaradi različnih razlogov ni mogoča,” so še dodali.

Nekoliko podoben odgovor smo dobili tudi s strani Študentske organizacije Slovenije (ŠOS). Pojasnili so, da nekih pričakovanj glede koriščenja bonov v poletnih mesecih nimajo in da je bilo za njih pomembno le to, da bodo imeli študenti tudi v poletnih mesecih na voljo študentske bone, ki jih lahko koristijo za prehrano.

Poudarjajo pa: “Z vidika omogočanja koriščenja subvencionirane študentske prehrane gre z vidika ŠOS za dokaj pomembno pridobitev, saj študijske obveznosti potekajo tudi v poletnih mesecih (izpiti, vaje, prakse,…), študenti pa tudi pripravljajo zaključna dela (diplomske in magistrske naloge). Mnogo študentov ostaja v študijskih središčih tudi za to, da opravljajo študentsko delo, pri čemer pa stroški prehrane niso nujno vključeni v plačilo za opravljeno delo, zaradi česar je subvencionirana študentska prehrana mehanizem, ki vsaj malo omeji stroške prehrane med delom.”

Prehrana je tudi poleti enako kakovostna in raznolika kot med študijskim letom

Kot so zagotovili v ŠOUM in ŠOS mora biti ponudba in raznolikost hrane skozi celotno leto enaka. “To pomeni, da morajo ponudniki (lokali) tudi poleti zagotavljati ponudbo v skladu z javnim razpisom, enako kot med letom,” so še dodali v ŠOS.

Se pa kakovost prehrane in izvajanja subvencione študentske prehrane preverja v sklopu komisij za študentsko prehrano skozi vso leto in ni razlike med posameznimi meseci.

Tako komisija za v skladu z Razpisom za subvencionirano študentsko prehrano preverja:

  • Izpolnjevanje na razpisu določenih vstopnih pogojev (če gostinski obrat deluje, da ima gostinski obrat primerno jedilnico, da ponudnik zagotavlja študentska kosila vsaj pet dni v tednu, da ponudnik zagotavlja vsaj 15 različnih kosil v tednu in vsaj 3 različna študentska kosila na dan, …)
  • Izpolnjevanje na razpisu določenih posebnih pogojev:
    • da je študentsko kosilo sestavljeno najmanj iz glavne jedi in dveh dodatnih hodov, od katerih mora biti eden obvezno solata,
    • da ponudnik ima priložen jedilnik, ki se ga drži glede na tip in pestrost ponudbe (testenine, njoki, rižote, mesne in ribje jedi, jedi na žlico, solate, vegetarijanske jedi, pice, …),
    • da ponudnik ob študentskem kosilu zagotavlja najmanj 2 dcl brezplačne pitne vode.

Komisija za subvencionirano študentsko prehrano prav tako preverja, če ponudnik preverja identifikacijo upravičencev do subvencionirane študentske prehrane.

Ponudnikov je čez poletje manj, tudi v Mariboru

Kot so pojasnili v ŠOUM, morajo študentsko prehrano nuditi vsi ponudniki, razen tisti, ki pred tem sporočijo, da bodo zaradi različnih razlogov zaprti.

Sicer opozarjajo, da je število ponudnikov med poletjem manjše: “Trenutno ne delujejo ponudniki na fakultetah in tisti, ki delujejo v študentskih naseljih. Prav tako ne delajo tisti, ki so na kolektivnem dopustu, …Ocenjujemo, da ves čas deluje vsaj polovica ponudnikov, kar je razvidno tudi s spletne strani študentske prehrane.”

Na podlagi zakona, pravilnika in ostalih podzakonskih aktov morajo ponudniki sicer sporočiti začasna zaprtja, vendar pa v ŠOS opažajo, da to ponudniki med poletnimi meseci preradi pozabijo.

V ŠOS pa ocenjujejo, da dobrih 10 odstotkov lokalov med poletjem ne obratuje, tudi v tem primeru gre za lokale, ki delujejo znotraj fakultet. “Pri teh je bila že pred tem običajna praksa, da čez celo poletje (in ne samo med 15.7. in 15.8.) lokale zaprejo,” so dodali. Večina ponudnikov (razen lokalov v neposredni bližini ali celo v sklopu fakultete) v sistemu subvencionirane študentske prehrane nudi obroke tudi za ostale stranke in ne le za študente, zato menijo v ŠOS, da se jim študentska prehrana čez poletje lahko izplača.