V Mariboru so se ustavili udeleženci mednarodnega mirovnega pohoda za konec nasilja v Siriji. Pot so konec decembra začeli v Berlinu, njihov cilj pa je sirski Alep. Na poti se jim pridružujejo podporniki iz obiskanih držav. Na današnjem srečanju v mariborski Pekarni so se družili tudi z begunci v Sloveniji.

Za njimi je več kot tisoč kilometrov

Pohodniki Civilnega pohoda za Alep (Civil march for Aleppo) so v Slovenijo prišli v četrtek na mejnem prehodu Šentilj, v soboto so bili v Mariboru, v nedeljo na Ptuju, nato pa se bodo odpravili proti Podlehniku, kjer bodo nadaljevali pot na Hrvaško. “V dveh mesecih smo prehodili Nemčijo, Češko in Avstrijo, torej več kot tisoč kilometrov, in doslej se nam je pridružilo že več kot 2000 ljudi. Včasih nas hodi 30, drugič 300,” je za STA povedala pobudnica pohoda Anna Alboth.

Hodijo po poti, ki so jo pred zaprtjem t.i. balkanske poti prehodili begunci iz Sirije, a v obratni smeri. “Dovolj mi je bilo samo gledati, kaj se dogaja v Siriji, in si misliti, da ne morem nič narediti. Ker to ni res. Na poti sem ugotovila, da nas je veliko takšnih ljudi,” je poudarila.

Želijo mirno reševanje sporov

Med potjo pozivajo k pomoči civilistom na zasedenih ozemljih, spoštovanju človekovih pravic ter mirnemu reševanju sporov. “Želimo pokazati, da se ne strinjamo s tem, kar se dogaja v Siriji. Smo povsem običajni ljudje, ki tako izražamo podporo povsem običajnim ljudem v Siriji. Ne zavzemamo se za nobeno stran v konfliktu, ampak želimo povedati, da ni prav, da se to dogaja,” je pojasnila.

Za hojo so se po besedah Albothove odločili, ker je dostopna za vse ljudi, ker se lahko na poti pogovarjajo in se srečujejo z drugimi ljudmi. “Začela sem, ker nisem več mogla sedeti doma in obračati glave stran. Ne želim živeti v svetu, kjer ljudje ignorirajo drug drugega. Nisem politik ali lobist, zato ne morem delati drugega kot hoditi in upati, da se mi pridružijo tudi drugi ljudje,” je še pojasnila. “Včasih je zelo težko. A ta bolečina še zdaleč ni primerljiva z bolečino, ki jo vsak dan doživljajo ljudje v Siriji.”

Sprejeti z odprtimi rokami

V Sloveniji so se jim pridružili tudi pobudniki mirovnega pohoda za Palestino (Peace Walk for Palestine), ki želijo opozoriti na prevečkrat pozabljeno trpljenje Palestincev pod izraelsko zasedbo. Kot je povedala ena od avstrijskih udeleženk pohoda Anna Zimmerman, so bili v vseh državah zelo dobro sprejeti, tudi v Sloveniji.

“Zdi se mi čudovito, koliko novih idej, lepih doživetij, dragocenih izmenjav, žarkov upanja se na poti zbudi. Na ta pohod gledam kot na neke vrste opolnomočenje civilne družbe, spodbujanje ljudi, da niso pasivni in tudi sami kaj naredijo,” je povedala. “V medijih se poroča samo o negativnih zgodbah. V zadnjih tednih sem spoznala svojo državo v povsem novi luči. Povsod so nas sprejeli z odprtimi rokami,” je še dodala.

STA