Število mladih v Mestni občini Maribor v zadnjih letih konstantno pada, k čemur v veliki meri prispevajo problematike, ki težijo mlade. Poleg brezposelnosti, je za to ključna tudi stanovanjska problematika, ki ima pomemben vpliv na to ali mladi ostanejo in ustvarjajo v mestu ali priložnosti iščejo v drugih okoljih.

V Mestnem Mladinskem svetu Maribor zato menijo, da bi morala Mestna občina Maribor bolj aktivno pristopiti k reševanju stanovanjske problematike mladih in tako ustvariti okolje, v katerem bomo mladi ostali in ustvarjali svoje družine. Nekatere občine v Sloveniji namreč že aktivno izvajajo različne ukrepe na področju stanovanjske problematike in tako ohranjajo ter privabljajo mlade v občine s posebnimi razpisi za dodelitev najemnih stanovanj mladim, subvencijami za najemnine, poroštvom ter subvencioniranju obrestnih mer pri kreditih, vzpodbudah za opremljanje stanovanj ter različnimi oprostitvami prispekov za mlade.

Mladi pripravljeni iskati rešitve

Občina se je k nekaterim ukrepom sicer zavezala v Lokalnem programu mladih v MOM za obdobje 2016-2021, ki ga je soglasno sprejel mestni svet lansko leto, a žal ukrepi ostajajo zgolj na papirju.

“Prav zaradi vsega naštetega, smo se v Mestnem Mladinskem svetu Maribor odločili, da občino vzpodbudimo k rešitvam na tem področju s kampanjo »NAJPREJ ŠTALCA!« skozi katero bomo predstavili aktualno situacijo ter rešitve stanovanjskega problema mladih. Pri teh rešitvah smo mladi pripravljeni tudi aktivno sodelovati in pomagati,” navajajo.

“Kot prvi aktivni ukrep  na področju stanovanjske problematike mladih predlagamo zagotavljanje večjega števila stanovanj za mlade (nepridobitna stanovanja), ki je zapisan tudi v Lokalnem programu mladih MOM 2016-2021 (Tretje ključno področje, ukrep 2.2.),” dodajajo.

Vsaj 50 stanovanj za mlade

“Konkretno predlagamo, da Mestna občina Maribor iz seznama 118 stanovanj, ki so v Načrtu upravljanja z nepremičninami v lasti Mestne občine Maribor (Proračun MOM 2018) namenjena za odprodajo, vsaj 50 stanovanj umakne iz prodaje, pripravi primerne za prenos v sklad neprofitnih stanovanj JMSSM (po potrebi obnovi) in nato preko posebnega razpisa v celoti dodeli mladim posameznikom, parom in družinam,” so jasni.

Ob tem poudarjajo, da so posebni razpis za dodelitev neprofitnih stanovanj mladih pripravile že nekatere druge občine in ga zlahka po vzgledu na primer Mestne občine Celje, Mestne občine Ljubljana skupaj (Mestna občina Maribor, stanovanjski sklad ter mladinski svet) prilagodimo za okolje Mestne občine Maribor.

“Tovrsten ukrep podpira tudi Javni medobčinski stanovanjski sklad Maribor (JMSSM), ki je pripravljen prevzeti upravljanje s temi praznimi stanovanji in zagotoviti, da se nova stanovanja v neprofitnem skladu preko posebnega razpisa namenijo mladim,” so še zapisali.

Podpise lahko oddate tukaj.