Lokalno

Nova delovna mesta v dispečerskem centru zdravstva v Mariboru

Tea Tošić, 18.01.19 ob 03:21

V času od pričetka delovanja pa vse do 31. decembra preteklega leta so obravnavali 3.999 primerov.

Dispečerski center zdravstva v Mariboru je z operativnim delovanjem pričel 29. septembra. Trenutno je zaposlenih 20 oseb od teh je 18 zdravstvenih dispečerjev ter ena tajnica in vodja DCZ MB. V DCZ MB delujeta še koordinator izobraževanja in informatik, ki sta del vodstva Dispečerske službe zdravstva. Zaposlovanje v Dispečerski službi zdravstva in s tem tudi v DCZ MB se izvaja v skladu z načrtom vzpostavitve Dispečerske službe zdravstva na nacionalnem nivoju. »Trenutno je za potrebe DCZ MB v teku zaposlitev 5 diplomiranih medicinskih sester/diplomiranih zdravstvenikov in dveh zdravstvenih tehnikov. V roku 14 dni bo za potrebe DCZ MB razpisanih še 5 prostih delovnih mest za diplomirane medicinske sestre/diplomirane zdravstvenike in 2 zdravstvena tehnika,« nam pojasnijo v službi za odnose z javnostjo UKC Ljubljana.

Obravnavali skoraj 4.000 primerov

V času od pričetka delovanja pa vse do 31. decembra preteklega leta so obravnavali 3.999 primerov. Od tega je bilo 1.157 primerov prioritete I., kar pomeni rdeča stopnja nujnosti in označuje stanje ki ogroža ali bi lahko v kratkem času ogrozilo življenje pacienta ter zahteva takojšen odziv službe NMP z aktivacijo pacientu najbližje ekipe. Poleg tega beležijo 2.208 primerov prioritete II. , ki označuje možnost obstoja nevarnega stanja ter 342 primerov prioritete III. – zelene prioritete, ki ne zahteva posredovanja službe NMP.

Vzpodbudni dosedanji rezultati delovanja

Prvi rezultati delovanja DCZ MB so vzpodbudni, saj so uspeli doseči zadane cilje ob vzpostavitvi delovanja DCZ MB. V delovanje DCZ MB sta vključena ZD Maribor in ZD Slovenska Bistrica. ZD Lenart se bo vključil s prihodnjim mesecem. »Uspešno smo v praksi pričeli uporabljati Slovenski indeks za nujno medicinsko pomoč in dajanje navodil preko telefona za oživljanje pacientov z zastojem srca v izven bolnišničnem okolju. Vzpostavili smo kontinuirani proces izobraževanja zaposlenih  v Dispečerski službi zdravstva, ki se prvenstveno izvaja v DCZ MB ter začeli smo z izvajanjem procesov stalnega izboljševanja kakovosti,« še povedo v UKC. V prihodnje bodo z vsemi vzpostavljenimi aktivnostmi nadaljevali ter v delovanje  DC MB vključili preostale izvajalce NMP v skladu z načrtom vzpostavitve Dispečerske službe zdravstva. »Predvidevamo, a se bodo v letošnjem letu prvi vključili izvajalci NMP s področja OE ZZZS Celje,« dodajo ob koncu.

FOTO: Dispečerska služba zdravstva