Na podlagi zakona o spodbujanju razvoja turizma so ponudniki turističnih nočitev od letos začeli turistom v znesku turistične takse zaračunavati še promocijsko takso. Ta znaša četrtino zneska obračunane turistične takse, skupni znesek pa je lahko največ 3,125 evra. Turistična taksa je prihodek občin, promocijska taksa bo namenjena izključno STO.

Z zakonom o spodbujanju razvoja turizma, ki je začel veljati 15. marca 2018, so občine dobile možnost povišanja turistične takse do največ 2,50 evra na osebo na dan. Ta bo v Mariboru ostala enaka kot doslej: “V mestni občini Maribor turistična taksa s 1.1.2019 ostaja nespremenjena. Obračuna se dodatna promocijska taksa v višini 25 odstotkov turistične takse.”

Maribor bolj priljubljen med turisti

V Mariboru turistična taksa za prenočitev na osebo na dan znaša 1,27 evra. Na osnovi slednje znaša promocijska taksa 0,32 evra, skupna višina obeh taks znaša 1,59 evra na osebo na dan. V praksi to pomeni, da bo štiričlanska družina za sedem nočitev v Mariboru odslej plačala slabih 45 evrov taks, pred novim letom pa bi za sedem nočitev odšteli dobrih 35 evrov.

Pred časom nam je Doris Urbančič Windisch, direktorica Zavoda za turizem Maribor – Pohorje povedala, da so v letu 2018 beležili porast turistov: “Letos imamo odlične rezultate. V porastu je tudi obisk ostalih mest v Sloveniji. Rast v prvi polovici leta 2018 je v mestu Maribor 30 odstotna, kar se tiče prihodov turistov. Beležimo res lepe številke. Trendi med turisti se spreminjano, zanje ni več nujno, da vedno obiščejo prestolnico države v katero potujejo. Vedno več je takšnih, ki za svojo prvo destinacijo v državi izberejo drugo ali tretje največje mesto.”

Manjša občina ob bok Ljubljani in Bledu

Vsaka občina je sicer lahko šle v sprejemanje novih odlokov, v katerih so določile različne višine turistične takse, ki jim od letos dalje dodajajo še znesek promocijske takse. Po podatkih gospodarskega ministrstva, ki ima zbrane podatke za 135 občin, bodo najvišjo možno takso, to je v skupnem znesku 3,125 evra, plačevali gostje, ki bodo prenočili v občinah Ljubljana, Bled in Kidričevo.

Zanimivo je, da so se za najvišjo možno takso odločili tudi v Kidričevem, kjer po množičnem turizmu niso poznani. Vsekakor pa je razumljivo, da so se za tovrstno potezo odločili v Ljubljani in na Bledu, ki veljata za najbolj priljubljeni točki za tujce v Sloveniji.

Promocijska taksa namenjena izključno STO

Medtem ko je turistična taksa priliv občin, bo promocijska taksa namenjena izključno Slovenski turistični organizaciji (STO), in sicer za promocijo Slovenije na tujih trgih. Na gospodarskem ministrstvu ocenjujejo, da se bo v letu 2019 zbralo za 4,7 milijona evrov promocijske takse.

Občine, ki so se ali pa se še bodo odločile, da ne zaračunavajo turistične takse, tudi niso zavezane zaračunavati promocijske takse. Po podatkih gospodarskega ministrstva so leta 2016 prilivi iz naslova turistične takse znašali 11,8 milijona evrov, v 2017 pa že 13,5 milijona evrov.