Poskrbite za čisto peč in dimnik, varno kurjenje in zaščito pred tihim ubijalcem –CO oz. ogljikovim monoksidom. Smo sredi kurilne sezone in dimniški požari se kar vrstijo. Nekaj kratkih napotkov vam je napisala Gasilska zveza Maribor, tako za občane kot za gasilce in nenazadnje tudi za dimnikarje.

Požari v dimovodnih napravah so pogostejši v starejših zgradbah

Do požara v dimovodni napravi pride zaradi vžiga, in ne samovžiga kot menijo nekateri, še gorljivih produktov v dimniku. Vzrok je navadno slabo vzdrževanja dimnika, dotrajanost dimnika ali celo slaba gradnja dimnika. Požari v dimovodnih napravah so pogostejši v starejših zgradbah in v klasičnih samo z opeko zidanih dimnikih. Da je prišlo do požara v dimniku nas opozarja; močan črn dim iz dimnika ali celo leteče iskre, prasketanje v dimniku, vroče rozete, slabše izgorevanje v peči ali štedilniku itd.., smrad po stanovanju, vroče stene dimnika.

Nemudoma pokličite 112

V takšnem primeru naj občan nemudoma pokliče na 112 (center za obveščanje) in sporoči potrebne podatke za takojšnje aktiviranje pristojne gasilske enote, dimnikarjev itd., še zapiše Oskar Neuvirt na spletni strani Gasilske zveze Maribor.

Miselnost, da lahko dimnik zgori brez nadzora gasilcev in dimnikarjevega pregleda je zelo zgrešena in nevarna. Prav tako je gašenje dimnika z vodo zelo nevarno. Vedite, da pri zlitju samo 1 liter vode v dimnik nastane 1700 litrov pare. Dimovodna naprava ne zdrži tega pritiska in pride do porušitve dimnika. Pri gorenju dimnika lahko nastane tudi 1000 in več stopinj Celzija temperature.

Nevarnost nastanka strupenega ogljikovega monoksida je velika

Med tem odstranite vse gorljive materiale od dimnika, obvestite vse stanovalce in jih opozorite na morebitne posledice požara v dimniku. Gorenje v dimniku namreč navadno poteka delno nepopolno in nevarnost nastanka strupenega ogljikovega monoksida je velika. Ne odpirajte dimniških vratc na podstrešju ali čistilnih vratc v kleti ali pritličju.

Poskrbite za redno vzdrževanje dimnikov

Občani pa morate poskrbeti za redno vzdrževanje dimnikov. Reklo, da ko vidimo dimnikarja se primemo za gumb, ker to prinaša srečo, še kako drži. Dimniški požar namreč lahko uniči vso naše premoženje in prinese nesrečo v hišo.