Vzhodna kohezijska regija opozarja, da čim prej nujno potrebuje vire za izvedbo razvojnih aktivnosti. Kot so sporočili z Univerze v Mariboru, so naslednji tedni ključni za učinkovito pridobivanje evropskih razvojnih sredstev. Zato bi bilo potrebno čimprej doseči polno delovanje glavne razvojne pisarne in spletnega razvojnega središča Vzhodna.si.
Po navedbah univerze je pomembno koordinirano delovanje vseh razvojnih deležnikov s podporo poslancev DZ, da vlada RS zagotovi vire za izvedbeno raven razvojnih aktivnosti vzhodne kohezijske regije.
Predstavniki univerze pod vodstvom rektorja Igorja Tičarja so se zato ta teden na delovnem srečanju s koordinatorko poslancev DZ za razvojne projekte v širši štajerski regiji Jasno Murgel dogovorili o skupnem delovanju pri zagotavljanju potrebnih virov za vzpostavitev učinkovite strokovne podpore gospodarstva pri pripravi razvojnih pobud in projektov.
Izpostavili so, da je bilo v zadnjem obdobju ustvarjenih veliko potencialov preko povezovanja znanja, raziskav in razvoja na eni, ter ugotovljenih potreb potencialov gospodarstva, lokalnih skupnosti in ostalih razvojnih deležnikov na drugi strani. Za učinkovito pridobivanje evropskih razvojnih sredstev je obdobje naslednjih nekaj tednov ključnih, saj morajo nujno in sedaj zagotoviti ustrezne vire, s katerimi bodo na izvedbenem nivoju ustvarjali prave dodane vrednosti.
Zato bi bilo treba čimprej doseči polno delovanje glavne razvojne pisarne in spletnega razvojnega središča Vzhodna.si, ki povezuje razvojne deležnike z osrednjim programom Inovativne odprte tehnologije (IOT), saj bodo v kratkem objavljeni razpisi. “S tem bodo ustvarjeni osnovni pogoji za to, da bodo razvojna sredstva prišla v gospodarstvo in lokalne skupnosti regije, ki jih najbolj potrebujejo,” poudarjajo na univerzi.
Poslanka Murglova se je zavezala, da bo na pristojnih ministrstvih in vladi opozorila na nujnost zagotovitve najosnovnejših virov, s katerimi bodo lahko zagotovili podporo gospodarstvu in lokalnim skupnostim za uspešno pridobivanje evropskih sredstev. “Predvsem je pomembno, da vsaj del sredstev iz naslova tehnične pomoči pri pripravi evropskih razpisov dejansko pride v vzhodno kohezijsko regijo, saj danes več kot 95 odstotkov teh sredstev ostane v zahodni kohezijski regiji,” opozarjajo na univerzi.
STA