Kot poroča Zveza potrošnikov Slovenije je v svetovnem merilu banana najbolj priljubljen ter prodajan sadež. A opozarjajo, da so te zelo problematične saj pri pridelovanju sadja uporabljajo veliko agrokemikalij s čemer posledično zastrupljajo zemljo in vodne sisteme.
»Večino banan za izvoz gojijo na monokulturnih plantažah v Latinski Ameriki, vse pogosteje tudi v Afriki. Tak način pridelave lahko uniči celotne ekosisteme,« pojasnjujejo. Poleg tega dodatno onesnaženje povzročijo plastične vreče v katere banane na drevesih oblečejo, v teh pa so herbicidi in pesticidi.
Podprimo lokalne prodajalce
Kupci v trgovinah prejmemo le malo informacij o samih predelkih ter njihovih vpivih na okolje. V društvu Focus so se tako pridružili vseevropski kampanji “Sadje naj bo pravično”, kjer se povezujejo zato, da bi glas civilne družbe bolj slišal in izboljšal standarde ter odgovornost.
Preverite ali ima sadje certifikat
Živa Kavka Gobbo iz društva za sonaraven razvoj Focus je na spletni strani ZPS zapisala, da potrošniki lahko ukrepamo tako, da uživamo lokalno in sezonsko sadje: »Ko pa se bananam ne moremo ali nočemo odpovedati, izberimo tiste s primernim certifikatom. Certifikat pravične trgovine nam zagotavlja, da so spoštovane delavske pravice in okoljske zahteve, ekološki certifikati zagotavljajo, da pri pridelovanju niso bili uporabljeni pesticidi in ni bilo uničevanja okolja, certifikat Rainforest Alliance pa nam zagotavlja le to, da ni bilo uničevanja tropskega gozda.«
FOTO: ZPS