Nov zdravstveni dom s povečanim obsegom dela bo na Teznu zgrajen predvidoma do 2020

Investitor projekta je Mestna občina Maribor v sodelovanju z Zdravstvenim domom dr. Adolfa Drolca. Javni zavod bo pripravil potrebno dokumentacijo in pridobitev dovoljenj, kot tudi selitev zdravstvenih in spremljajočih dejavnosti z lokacije ob Zagrebški ulici na drugo lokacijo, prav tako na območju Tezna. Sredstva bodo zagotovljena v proračunu MOM za leto 2019, predvidoma marca ali aprila.

 Obstoječe stanje in razlogi za investicijo

Na dosedanji lokaciji prostori Zdravstvene postaje Tezno obsegajo dve ambulanti medicine dela, prometa in športa, štiri ambulante družinske medicine, laboratorij in prostor za higiensko vzdrževanje. Prostorske kapacitete sedanjega objekta ne omogočajo izvajanja vseh potrebnih zdravstvenih dejavnosti, zato bodo v novem domu prostori namenjeni še za varstvo otrok in mladine, za ginekološko ambulanto in zobozdravstveno varstvo.

Novi prostori bodo imeli urejene tudi ločene kurativne in preventivne laboratorije za otroke in odrasle, ter boljši dostop za gibalno ovirane paciente. Povečano bo število parkirnih mest, hkrati pa bo z novogradnjo odpadlo tudi plačevanje sorazmerno visoke najemnine. Prenos dejavnosti je potreben predvsem zaradi dotrajanosti, nefunkcionalnosti in energetske potratnosti objekta.

Nov zdravstveni dom obljublja višji standard storitev

Novogradnja Zdravstvene postaje Tezno bo zagotovila višji nivo storitev in boljše pogoje za zaposlene, posledično želijo izboljšati zadovoljstvo uporabnikov – pacientov. Novi standardi bi se naj začeli uveljavljati s prilivom novih zdravnikov v vseh dispanzerjih. Investicija obljublja širjenje zdravstvene mreže s šestimi novimi ambulantami, ki jih bodo zagotovili dodatni prostori. Sedanji objekt sicer že ima potencialne kupce, ki pa niso naklonjeni vlaganju v objekt v smislu ohranjanja prostorov za zdravstveno varstvo.

Nova delovna mesta

V obstoječi Zdravstveni postaji Tezno je zaposlenih 23 delavcev, v novi je načrtovanih 75 zaposlenih. Poleg prvotnih že zaposlenih, bo v nov objekt prerazporejenih tudi 15 delavcev pediatričnih ambulant, ki se trenutno nahajajo v Novi vasi.

Ocenjena vrednost investicije je nekaj manj kot 6 milijonov evrov. Mestna občina Maribor bo vložila približno pet in pol milijonov, preostanek bo poravnal Zdravstveni dom Adolfa Drolca.

Za izdelavo dokumentacij sta bila doslej določena podjetja BARD d.o.o. in Inženiring biro d.o.o., Mestna občina Maribor pa bo, skladno z Zakonom o javnem naročanju, izbrala najugodnejšo rešitev za izvedbene dejavnosti.