Z zaslišanjem vrste prič se je na Okrožnem sodišču v Mariboru nadaljevalo sojenje nekdanjemu prvemu možu Športnega centra Pohorje Dragu Rataju in takratnemu vodji Pohorske vzpenjače Srečku Jesenšku, ki ju tožilstvo bremeni poslovne goljufije na škodo mariborske občine. Med drugim je pričala nekdanja direktorica mariborske mestne uprave.
“O tej poslovni goljufiji, ki se očita obtoženima, ne vem nič,” je dejala nekdanja direktorica mestne uprave Milica Simonič Steiner.
Koncesija podeljena zakonito
Pred leti je bila tudi sama med ovadenimi v preiskavah domnevno nezakonitih poslov ŠC Pohorje, ki so se sprva osredotočale na domnevno nezakonito podelitev koncesije temu podjetju za upravljanje žičniških naprav na Mariborskem Pohorju. Simonič Steinerjeva je ponovno zatrdila, da je bila koncesija podeljena zakonito. “To je potrdilo tudi ministrstvo za promet,” je dejala in spomnila, da so bile na podoben način podeljene koncesije tudi za druge žičniške naprave v Sloveniji.
Izvedenih osem kriminalističnih preiskav
Kriminalistične preiskave, v katerih je bilo skupno osem ovadenih, med njimi tudi nekdanji župan Franc Kangler, so bile po njenih ocenah politično motivirane. “Šlo je za nevoščljivost, ker smo zadevo, potem ko se je porušila stara gondola, tako hitro uredili,” je prepričana.
Na koncu je tožilstvo vložilo obtožnico le zoper tri ovadene, a ne zaradi očitkov v zvezi s koncesijo, temveč domnevno poslovno goljufijo, ker naj bi obtoženi v letih 2008 in 2009 mariborski občini kot lastnici žičniških naprav neupravičeno zaračunali dela na Pohorski vzpenjači, ki sploh niso bila opravljena. Na zatožni klopi sta le še Rataj in Jesenšek, saj je tretji obtoženi, vodja tehnične službe Robertino Ribič že pred začetkom sojenja s tožilstvom sklenil dogovor o priznanju krivde in mu je sodišče izreklo pogojno zaporno kazen.
Občina nikoli ni imela dovolj denarja, da bi pokrila vse stroške
Ribič bo kot priča zaslišan v četrtek. Med drugim je pričal nekdanji podžupan Andrej Verlič, ki je potrdil navedbe Rataja, da občina nikoli ni imela dovolj denarja, da bi pokrila vse stroške vzdrževanja žičnic. “Vsako leto je upravljavcu zagotavljala manj denarja, nikoli pa toliko kot bi v normalnih razmerah morala. To je še danes tako,” je dejal. Po njegovih besedah je občina nakazovala denar upravljavcu na podlagi zahtevkov in računov, zato sklepa, da so bila dela tudi dejansko opravljena. Povedal je še, da se v mestni upravi nadzira izplačila na več ravneh, ni pa znal povedati, če se je zadeve preverjalo tudi v živo na terenu.
Tako kot trije nekdanji delavci na Pohorski vzpenjači, ki so bili poleg občinskih uradnikov Marije Tanacek in Vilija Eisenhuta danes še vabljeni na sodišče kot priče, je tudi Verlič povedal, da je bilo redno vzdrževanje žičniških naprav nujno, drugače ne bi dobili obratovalnega dovoljenja. “Veliko se je delalo na tem, izvedeni so bili vsi zakonsko odrejeni redni pregledi žičniških naprav,” je med drugim povedal nekdanji vodja vzdrževanja Pohorske vzpenjače Janko Breznik.
Oba krivdo zanikata
Jesenšek in Rataj sta obtožena, da sta v letih 2008 in 2009 občini neupravičeno zaračunala neopravljene posle dveh izvajalcev, med drugim za antikorozijsko barvanje stebrov, skupaj v višini dobrih 60.000 evrov. Oba krivo zanikata. Kot sta med drugim zatrdila na prejšnjih narokih, je za tehnične zadeve in izdajanje zahtevkov za opravljena dela občini skrbel Ribič sam, zato nista posebej preverjala, kaj sta podpisovala.
Po trditvah Rataja so za žičnice vedno ustrezno skrbeli, kar so med drugim potrdili tudi redni inšpekcijski pregledi. Kot je dejal, so v ta dela vsako leto vložili več denarja, kot so ga za to dejansko dobili od občine.
STA