Letošnja prireditev Dobrote slovenskih kmetij, je jubilejna 30 in poteka pod časnim pokroviteljstvom ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Republike Slovenije dr. Aleksandre Pivecin. Pričela se je včeraj 17. maja, zaključi se jutri, 19. maja 2019 v minoritskem samostanu na Ptuju.
Na razstavi več kot tisoč izdelkov
Kmetice in kmetje so na ocenjevanje prijavili več kot tisoč izdelkov iz štirinajstih skupin. Prijavljeni izdelki prihajajo tudi s kmetij iz zamejstva. “Po letošnjih ocenjevanjih prijavljenih izdelkov bomo v teh treh desetletjih presegli številko 20.000 priznanj in več kot 1150 znakov kakovosti. To dokazuje, da so dobrote, ki jih pripravljajo naši razstavljavci, pravo bogastvo kulinarike podeželja,” je dejal vodja organizacijskega odbora Peter Pribožič in dodal, da bo del dogodka letos namenjen tudi 1950 letnici prve omembe Ptuja.
Ocenjevali so različne panoge, med drugim: med, mesne izdelke, olja, sadjevce, sokove, suho sadje, vina, žgane pijače, čaje, marmelade, mlečne izdelke in izdelke iz žit. Govorili smo s Tjašo Kirbiš iz Turistične kmetije Amur, ki se je udeležila tekmovanja dobrot slovenskih kmetij in prejela bronasto priznanje za peko krofa.
Kako to, da si se odločila prijaviti na ta izziv?
V bistvu so me prepričali domači. Med drugim res obožujem peko sladic, tako da je bilo zanimivo poskusiti nekaj novega.
Kako dolgo si se pripravljala na finalni dan?
Od pusta pa do finalnega dne sem krofe pekla najmanj dvajsetkrat. Ampak pri krofih je tako, lahko jih delaš stokrat, potem pa narediš napako in lahko gre vse narobe.
Kako so potekale priprave?
Priprave niso bile nič kaj posebnega. Celi dan sem čakala, da gresta zvečer otroka spat, da se jih lahko lotim, he he.
Koliko krofov si spekla poskusno?
Uh, iz ene mase jih dobim okoli 20. 20×20. Ja nekaj jih je, glede na to, da sem jih cvrla le za domače. Za ocenjevanje pa sem jih morala narediti 12.
Na kaj vse si morala paziti pri peki?
Da so bili enakomerne oblike, da niso preveč vzhajani, da se ne pečejo na previsoki temperaturi, da je v prostoru dovolj toplo, ter da ni kakšnega prepiha – to dvoje namreč zelo vpliva na to kako vzhajajo krofi.
Kaj vse je ocenjevala žirija?
Obliko, izpečenost, barvo sredice, poroznost sredice, elastičnost sredice, vonj skorje in sredice, okus skorje in sredice.
Kaj ti pomeni priznanje?
Glede na to kako rada pečem mi pomeni zelo veliko, saj je to ena potrditev, da nekaj delam dobro. Predvsem pa je veliko vredno, ker imajo pri partnerju Turistično kmetijo, da se lahko priznanje tam obesi, da ljudje vidijo, da dosegamo tudi priznanja.
Kakšen je tvoj recept za naj krof?
Vedno delam po istem receptu:
-250g ostre moke
-250g gladke
-4,5dcl mleka
-2kvasa
-100g sladkorja
-1 vanilin sladkor
-9 rumenjakov
-120g olja
-2 žlici ruma
-Ščep soli
-Limonina lupinica
Najprej dam delat kvasec, medtem zmiksam rumenjake z sladkorjem, nato dodam olje, rum in mleko. Ko je kvasec pripravljen vse skupaj zamesim, oblikujem enako težke kroglice in pustim,da vzhajajo. Nato se začne cvrtje.