Mariborski župan Andrej Fištravec je danes, 11. januarja, preko elektronske pošte seznanil mestne svetnike MO Maribor z odgovorom državnega sekretarja na Ministrstvu za notranje zadeve Boštjana Šefica vezano na namestitve beguncev v Mariboru. MO Maribor se je do uporabe svojih kapacitet za namene namestitve prosilcev za mednarodno zaščito, preko sklepa mestnega sveta, opredelila negativno oz. nima ustreznih namestitev.

MO Maribor ni bila sezanjena

»V Mariboru so se pred kratkim naselile osebe, ki imajo v Republiki Sloveniji skladno z mednarodnim pravom in pravicami status begunca in s tem tudi dovoljenje za stalno prebivanje,« povedo na oblčini. Gre za  zadeve mednarodnega prava, katere je Slovenija kot samostojna država in članica EU dolžna spoštovati. Osebe s statusom begunca so nastanjene na zasebnih naslovih in ne v objektih, ki so v lasti MO Maribor. O nastanitvah teh oseb v mestu Maribor  MO Maribor s strani Ministrstva za notranje zadeve ni bila obveščena do 6.1.2017.

Zaprosili za ažurno obveščanje o namestitvah beguncev

V mesecu decembru je podžupan mag. Zdravko Luketič z dopisom zaprosil državnega sekretarja na Ministrstvu za notranje zadeve gospoda Boštjana Šefica za ažurno informiranje lokalne skupnosti v primeru nastanitev beguncev pri zasebnikih, saj je to ena izmed alternativnih oblik nastanitve, ki jo imajo begunci na voljo. »Dejstvo je, da so namestitve, ki so trenutno v uporabi, v lasti ministrstev ali privatni lasti, a kljub temu pričakujem, da nas bo Ministrstvo za notranje zadeve o nastanitvah sproti obveščalo.«

Predlogi občine

Ker je Mestni svet MO Maribor na eni izmed sej obravnaval tudi vprašanje namestitve beguncev v MO Maribor, župan predlaga, da se na naslednji seji zaprosi državnega sekretarja in svetnika gospoda Andreja Špengo za pojasnila in seznanitev o novih aktivnostih z nastanitvijo beguncev v našem mestu, kot je bilo s sklepom MS MOM dogovorjeno. »Župan predlaga, da v kolikor ministrstvo ne bo obveščalo lokalnih skupnosti o takšnih namestitvah in se sklicevalo na dejstvo, da za to ni zakonske obveze, bo MO Maribor predlagala, da se zakon spremeni na način, da se ta obveza uvede.«

MO Maribor vse naproša za strpnost in tolerantnost: »V Mariboru vendarle že nekaj časa deluje tudi integracijski dom, ki odpira vrata tistim, ki se k nam zatekajo zaradi nujnosti in potrebujejo našo pomoč. Pokažimo jim, da tako kot znamo stopiti skupaj zase, lahko stopimo skupaj tudi za njih in jim ponuditi roko v stiski.«

Morda vas zanima tudi: V Mariboru trenutno živi skoraj 100 beguncev