Konec meseca julija je bilo v UKC Maribor zaposlenih 3443 oseb. Kljub na videz visokemu številu zaposlenih, pa se vedno bolj srečujejo s primanjkljajem kadra. Trenutno je sicer aktualnih okoli 30 objav prostih delovnih mest. »Prijave se začnejo obravnavati, ko izteče rok za prijavo. Pri aktualnih objavah, zato še ne moremo komentirati odziva,« so nam v UKC Maribor odgovorili na vprašanje kakšen je odziv na trenutne razpise.
Izstopa področje intenzivne terapije in urgentne medicine
»Pri zdravnikih je razlika med sistemiziranimi in zasedenimi delovnimi mesti okoli 100, podobno je na področju zdravstvene nege. Izstopa na področjih intenzivne terapije, urgentne medicine,« povedo in dodajo, da v letošnjem letu ne beležijo večjega števila odhodov zdravnikov specialistov kot v prejšnjih letih. »Tudi sicer se število zdravnikov specialistov v zadnjih letih povečuje«. Na področju zdravstvene nege je bilo v letošnjem letu več odhodov kot v enakem obdobju lani.
Zaposleni v zdravstveni negi se že zadnjih nekaj let odločajo za delo v Avstriji oz. odhajajo v druge zdravstvene zavode, kjer je delo manj zahtevno in se opravlja le dopoldan. Odhajajo na delovna mesta, kjer ni turnusnega dela in imajo proste vikende in praznike.
Zaposleni izčrpani
V UKC Maribor, so nam potrdili, da se zavedajo, da na najbolj obremenjenih oddelkih prihaja do izčrpanosti, to pa, kot so nam zagotovili, rešujejo s prerazporeditvami zaposlenih in delovnega časa.
»Odhode zaposlenih v zdravstveni negi nadomeščamo, objavljamo razpise, podeljujemo štipendije, uvedli smo študentsko delo, da študenti zdravstvene nege že v času študija spoznajo delo v UKC Maribor in imajo možnost, da se po zaključku študija zaposlijo v UKC Maribor,« pojasnijo in dodajo, da se zavedajo težav, zato so se aktivno lotiti reševanja problematike.
»V UKC Maribor želimo zasesti sistemizirana delovna mesta, pri čemer smo vezani na vsakoletni plan kadrov, ki je del finančnega načrta, ki mora biti finančno vzdržen.«