Ministrstvo za finance je na zadnjem sestanku, ki so ga imeli z mariborsko občino junija, okrcalo način, na katerega želijo v Mariboru priti do nove sortirnice odpadkov. Na ministrstvu ugotavljajo odprto vprašanje pravnega statusa Snage in zadolžitev tega podjetja.
Snaga se bi morala preoblikovali v javno podjetje
Ministrstvo za finance je tako ugotovilo, da se Snaga kot investitor še vedno ni preoblikovala v javno podjetje, čeprav bi se glede na sklepe mestnega sveta morala že leta 2013. Nadalje ministrstvo v priporočilih ugotavlja, da je podjetje predlani s projektom startalo brez ustreznih nujnih podlag: »dokument identifikacije investicijskega projekta, predinvesticijska zasnova, investicijski program, konstrukcija finančnih virov, dovoljenja,« naštevajo na ministrstvu in dodajajo, da je podjetje vseeno oddalo javno naročilo in podpisalo pogodbo z izbranim izvajalcem. Na ministrstvu tudi opozarjajo, da gre »pri nameravanem projektu za investicijo v opremo, saj je objekt v lastni občine že postavljen.« Gre za objekt kompostarne na Teznu, kjer naj bi postavili novo sortirnico.
Brez pravnega statusa je kreditiranje sporno
Opozarjajo pa tudi, da če bi bila sortirnica last podjetja, je objekt kompostarne, kjer naj bi stala sortirnica, v lastni občine in ga ni možno vložiti v kapital podjetja. »Infrastruktura je v lastni občine, ni v pravnem prometu in je ni dovoljeno vložiti kot kapital v statusnega partnerja.« Za ministrstvo je torej odločitev, da bi se za sortirnico Snaga brez urejenega pravnega statusa zadolžila za 10 milijonov evrov, v temelju sporna.
Udeleženci sestanka s strani občine sedaj pripravljajo odgovor na priporočila ministrstva, saj ta vsebinsko ne ustrezajo temu, kar so se junija pogovarjali na sestanku. Takrat ministrstvo namreč z ničemer ni problematiziralo izgradnje sortirnice in nikakor ni dalo vedeti, da bi bil projekt protizakonit. Dejali pa so, da je stvar lokalne politike.