Pretekli mesec je v Mariboru denarno socialno pomoč prejelo kar 6.200 upravičencev. »Denarna socialna pomoč za prvo odraslo osebo ali samsko osebo znaša, od 1. avgusta 2014, 269.20 evrov,« je pojasnila Jadranka Tkalec, vodja Eenote za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev iz Centra za socialno delo Maribor. Število upravičencev skozi leta narašča, lani v istem času je denarno socialno pomoč prejemalo 5.836 upravičencev, pred petimi leti pa kar tisoč manj kot letos, in sicer 5.155 oseb.
1,7 mio evrov mesečno za izplačilo socialnih pomoči v Mariboru
Država je avgusta za izplačilo denarnih socialnih pomoči ter izrednih denarnih pomoči namenila okoli 1,7 milijona evrov davkoplačevalskega denarja. Mestna občina Maribor letno nameni le nekaj denarja za enkratne občinske pomoči. »Poleg denarne socialne pomoči in izredne socialne pomoči, lahko upravičenci uveljavljajo še pravico do drugih socialnih transferjev: otroški dodatek, državno štipendijo, varstveni dodatek, subvencijo najemnine, subvencijo vrtca – v kolikor izpolnjujejo zakonsko določene pogoje,« je ob koncu še dejala Jadranka Tkalec.
V skladišču humanitarne pomoči OZ RK Maribor vsako sredo razdelijo od 600 do 1.250 paketov hrane
V Rdečem križu Slovenije – Območnem združenju Maribor delijo različne oblike pomoči. Alojz Kovačič, sekretar RKS – OZ MB, je povedal, da v letošnjem letu razdeljujejo predvsem pakete blagovnih rezerv ter prehranske pakete RS, županske pakete lokalnih skupnosti iz območja OZ Maribor, enkratne finančne pomoči, oblačila in obutev ter tehnično opremo. 
V Skladišču humanitarne pomoči RK – OZ MB vsako sredo razdelijo med 600 do 1.250 paketov hrane. Le-te financira EU z ustanovitvijo Sklada hrane, v Sloveniji pa imamo prehranske pakete RKS.
Ob tem je dejal: »63% prejemnikov pomoči je posameznikov, ki živijo sami, 17% je dvočlanskih, 10% tričlanskih, 6% štiričlanskih, 2% petčlanskih in 1% šestčlanskih do devetčlanskih družin.« Vse več je ljudi, ki imajo delo, pa imajo premajhne plače, upokojencev z nizko pokojnino, mladih brez zaposlitve ter tujcev brez urejenega statusa državljanov. Preteklo leto so pomagali več kot 35.000 prejemnikom, nekateri so pomoč prejeli večkrat. Na seznamu prejemnikov je trenutno več kot 45.000 ljudi.

V Skladišču humanitarne pomoči RK – OZ MB vsako sredo razdelijo od 600 do 1.250 paketov hrane. Le-te financira EU z ustanovitvijo Sklada hrane, v Sloveniji pa imamo prehranske pakete RKS. Najdejo se tudi proizvajalci prehranskih artiklov ter trgovine in podjetja, ki včasih pomagajo z darovanjem artiklov. V sredo, 24. septembra, so prejemniki prehranskega paketa prejeli mleko, olje, sladkor, sol, testenine in moko. Število artiklov je odvisno od števila oseb, ki prejema pomoč. »Pred petimi leti je bilo za 120% manj ljudi, ki so potrebovali pomoč za preživetje. Po številu zbranih finančnih sredstev pa smo zbrali več kot lani, darujejo in pomagajo praviloma le tisti, ki sami nimajo dovolj,« je povedal Alojz Kovačič.
Socialno ogroženim pomaga tudi Karitas Maribor, ki nudi tako materialno kot psihosocialno pomoč družinam ter posameznikom
Darko Bračun, generalni tajnik Nadškofijske Karitas Maribor, je dejal: »Materialna pomoč se nanaša na pomoč v prehranskih in higienskih potrebščinah, oblačilih, obutvi, pohištvu, gospodinjskih aparatih, medicinskih pripomočkih,..« Opisal je svoja opažanja, da je vse več stisk, poleg socialne se pojavljajo tudi zdravstvene in težave pri razumevanju in uveljavljanju pravic z naslova socialnih transferjev. V zadnjih petih letih se je število oseb, ki potrebujejo pomoč in se oglasijo na Karitas Maribor, dvignilo za okoli 15%, hkrati pa upadajo donacije in zbrana sredstva. Dijakom ter študentom pomagajo preko pomoči Botrstvo v okviru akcije Več luči več upanja. »Opažamo pa tudi vedno večje število starejših, ki živijo sami, njihova pokojnina pa ne zadošča niti za pokritje najosnovnejših skromnih življenjskih stroškov.« Mesečno razdelijo okoli 300 prehranskih paketov na NŠKM, pomaga  tudi 12 župnijskih Karitas enot, ki delujejo na področju Maribora.”