Noseče ženske, matere z otroki, ki so v stiski, se lahko zatečejo v Materinski dom Maribor. V stanovanjski hiši je na voljo sedem sob, v katerih lahko živijo, soba za samske ženske ter stanovanje, v katerem se ženska lahko pripravi za nadaljevanje življenja.  Vsako leto v domu biva v poprečju med 30 in 40 oseb. V vseh petnajstih letih je v domu bivalo več kot 500 oseb. Povprečen čas bivanja je do leta dni. Odvisen je tudi od življenjske situacije vsake posamezne ženske in usklajen z njenim načrtom pomoči. Povprečna starost nameščenih žensk je 37 let. Skupaj z mamami bivajo predvsem predšolski in šoloobvezni otroci stari do 10 let.

“Vsaka ženska potrebuje veliko poguma, da odide iz situacije v kateri živi”

V dom se zatečejo porodnice, noseče ženske in pa matere z otroki, ki so v eksistenčni, bivanjski odnosni, osebni in finančni stiski. Velikokrat so tudi žrtve različnih oblik nasilja ali se soočajo s posledicami nasilja. “Pomoč nudimo tudi tistim, ki se na nas obrnejo po informativno in drugo potrebno pomoč in usmeritev, kateri ni nujno, da sledi namestitev v naš program. Skupaj z vsako žensko raziščemo kakšno pomoč v danem trenutku potrebuje in ji pri tem pomagamo,” nam je dejala Žanet Mithans, vodja programa. Kot doda, vedo, da vsaka ženska potrebuje veliko poguma, da odide iz situacije v kateri živi, zato ji želijo vliti energijo, da začne novo poglavje v življenju. Načrti za pomoč so različni, saj je vsaka od žensk drugačna, prav tako njena življenjska zgodba.

Veliko pomoči potrebujeta oba – mati in otrok

Ženska in otrok potrebujeta najprej zagotovitev občutka varnosti, brez stisk vezanih na vprašanje vsakodnevnega preživetja. Ob tem ji dodajajo moč skozi pogovor, pomoč pri prvih korakih življenja v novem okolju. Nato pride na vrsto izvedba izvirnega delovnega projekta pomoči, ki ga soustvarijo skupaj z vsako žensko posebej – od reševanja finančne in bivanjske situacije, načrtovanja življenja v prihodnje, kakor strokovna osebna pomoč za razreševanje osebnih in odnosnih stisk in težav.

Posebej ranljivi so otroci

Mithansova nam je v pogovoru dejala, da so otroci še posebej ranljivi in vsakemu od njih je potrebno zagotoviti možnosti za nadaljnji razvoj, ki bo zanj varen, vzpodbuden, ljubeč in hkrati dovolj jasen. “Pri tem delamo skupaj, tako z mamo, kakor z otroki, z namenom, da bodo v naprej zmogli skupaj na drugačen način. Pomoč mami je posredno tudi pomoč otroku. Pomembno je, da vemo, da je mati  oz. starš za otroka ključen v njegovem življenju. Ob njej raste in se uči. Pridobiva na spoštovanju, vzorcih vedenja, na občutku lastne vrednosti.” Cilj tega projekta pomoči in sodelovanja mora biti boljše življenje ženske, otroka, družine in vseh, ki so udeleženi v njem.   

Skupni sestanki, delavnice, urejanje vrta,..

Dnevi in življenje v domu so za vsako od žensk usklajeni z njenim in otrokovim dnevnim ritmom in načrtom, hkrati je pomembno, da so ženske pripravljene na sobivanje z ostalimi nameščenimi, kakor tudi na sodelovanje v programu. “To ni zmeraj lahko, saj smo ljudje različni in se je v skupini potrebno učiti sobivanja in sprejemanja različnosti,” pove vodja programa.

Sodelovanje v programu pomeni aktivno soustvarjanje – skozi pogovor in skupno načrtovanje aktivnosti za različna področja njihovega življenja. Aktivnosti in delavnice sooblikujejo skupaj z njimi, glede na njihove potrebe in prepoznane življenjske situacije. Vsak teden v domu poteka strokovno vodena skupina za samopomoč, skupni hišni sestanki, skupine in delavnice za otroke in mame, izvajajo pa tudi branje knjig in pogovor o njih, učenje sprostitvenih in drugih tehnik pomoči, skrbijo za samooskrbni vrt, idr..

Pomoč države in lokalne skupnosti

Program Materinskega doma Maribor sofinancira pristojno Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnost v višini nekaj več kot 50 odstotkov in sicer sofinancira zaposlitev strokovne vodje programa, dveh strokovnih delavk in laične delavke v programu. Ostali delež sredstev prispevajo lokalne skupnosti, s katerimi sklepajo letne pogodbe o sofinanciranju programa.

“Njihov delež k sofinanciranju je neprecenljiv in brez njega programi ne moremo delovati. Z donatorskimi sredstvi in donirano opremo, materialom, idr. pomagamo pri vzpostavljanju in zagotavljanju dviga kvalitete življenja naših nameščenih (tako z osnovno pomočjo pri preskrbi s prehrano, higienskimi in drugimi pripomočki, kakor jim omogočimo letovanja, delavnice, idr.),” povedo v domu. Iz donatorskih virov financirajo tudi vso potrebno opremo, ki jo potrebujejo za bivanje nameščenih, kakor za delovanje programa. Država in lokalne skupnosti sofinancirajo stroške dela in materialne stroške.

Dragocena vsaka oblika pomoči

“Posamezniki, razna podjetja in združenja, tudi mediji, nam pomagate od vsega začetka, in vsem gre velika zahvala za posluh in ponujeno pomoč. Ne nazadnje je naš program nastal z donatorsko in prostovoljsko pomočjo v najpomembnejših trenutkih vzpostavljanja in razvijanja programa. Ta podpora je ostala in zanjo smo neizmerno hvaležni!” Dragocena je vsaka oblika pomoči. Tudi prostovoljska pomoč programu. Prostovoljci so pomembni soustvarjalci programa na različnih nivojih pomoči, od pravne in učne pomoči, do preživljanja časa z nameščenimi, izvajanja raznih aktivnosti in delavnic, kakor do vrste drugih del, ki jih v programu opravijo z njihovo pomočjo.

Vsem se iskreno zahvaljujejo za vse, kar napravite za program in bivajoče z upanjem in željo, da boste z nami nadaljevali njihovo pot. Finančna sredstva programu je mogoče nakazati na transakcijski račun: 01100-6030304084 sklic 00 763202-3155 (za materinski dom), lahko jih tudi pokličete in se osebno dogovorite za morebitne oblike sodelovanja.

Za vse, tudi tiste, ki potrebujete pomoč, so dosegljivi na telefonskih številkah: 051 260 159 ali 02 623 25 52 ali e-naslov: [email protected] .