Kljub številnim nasvetom, kako na množični javni prireditvi kot je martinovanje ravnati z odpadki, so obiskovalci pokazali svoj odnos do odpadkov. Po zaključeni prireditvi je namreč na Trgu Leona Štuklja ostalo smetišče, v katerem je, kljub odloku o rabi povratne embalaže, prevladovala plastična embalaža – plastenke in plastični lončki. Posode za odpadke, ki so bile razporejene po prireditvenem prostoru, skupaj jih je bilo 28, pa so povečini ostale prazne.

Čiščenje že zgodaj zjutraj

»Naši zaposleni so s čiščenjem Trga Leona Štuklja in bližnje okolice pričeli ob 6. uri zjutraj. Na terenu je bilo 10 ljudi, smetarsko vozilo in poltovorno vozilo. Zbrali smo 2.800 kg odpadkov, kar je manj kot lani, ko smo zbrali 4.500 kg odpadkov,« pojasnijo na Snagi.

Naslednja množična javna prireditev v Mariboru je silvestrovanje. V Snagi se sprašujejo: »Kaj lahko takrat naredimo drugače, da bo po praznovanju podoba trga drugačna kot danes zjutraj?

  • Gostinci se držijo predpisov, ki predpisujejo uporabo povratnih kozarcev, ki jih je mogoče oprati in ponovno uporabiti.
  • Na prireditveni prostor ne prinašamo plastičnih lončkov in lastne pijače. Če jo že prinesemo, pa odnesemo s seboj vse odpadke, ki so s tem nastali.
  • Namesto plastenk uporabljajmo steklenice.
  • Za odstranjevanje odpadkov uporabljamo koše za odpadke, ki jih je na prireditvenem prostoru zmeraj dovolj. Odpadki ne sodijo na tla.

Upajo na odgovornejši odnos

Vsak odpadek, ki je odvržen na tla, mora za nami nekdo pobrati in čeprav so naši zaposleni za to delo plačani, bi lahko ob manjši količini odpadkov svoje delo zaključili prej, kar pomeni, da bi bili stroški čiščenja za organizatorja bistveno nižji kot pri podobi prizorišča, ki nas je pričakala danes zjutraj. »Navsezadnje pa čiščenje mesta plačujemo vsi Mariborčani, zato upamo, da bomo tudi do odpadkov v bodoče razvili bolj odgovoren odnos,« povedo ob koncu.