Pred začetkom letošnje zimske sezone je zaenkrat jasno le to, da je koncesijo za naslednjo zimsko sezono dobilo javno podjetje Marprom. To pa se mora sedaj kar najhitreje lotiti remonta žičniških naprav na mariborskem Pohorju. A Maribor enostavno ne bi bil Maribor, če se ne bi zapletlo pri denarju in vprašanju, kdo bo remont naprav sploh plačal.
 
Si Marprom koncesije sploh ne želi?
 
Župan Andrej Fištravec je sprejel odločitev, da javnemu podjetju še za pol leta podaljša koncesijo za upravljanje z žičniškimi napravami. Mestni svetniki pa so se s takšno odločitvijo le seznanili. A je marsikoga presenetil direktor Marproma Bernard Majhenič, ki je uvodoma dal vedeti, da ni čisto prepričan ali si Marprom koncesije sploh želi. V nadaljevanju pa je postalo tudi jasno, zakaj.
 
Gre namreč za obvezen remont žičniških naprav, ki bo stal okoli pol milijona evrov. Ni pa jasno niti  od kod bo občina vzela denar – v proračunu ga namreč ni – niti koliko stroškov bo krila občina in koliko Marprom. Majhenič namreč vztraja, da naj strošek remonta vseh naprav krije občina. „Občina, v kolikor te naprave prenese v svoja sredstva, mora za to zagotavljati tudi namenski vir,“ pravi Majhenič in spomni, da je občina naprave iz stečajne mase ŠC Pohorje prevzela nase.
 
A so mu iz občine sporočili, da lahko krijejo le strošek remonta vzpenjače, za ostale naprave, ki jih občina vidi kot tržno dejavnost Marproma, pa naj poskrbi javno podjetje samo. „Mestna uprava je dolžna zagotavljati sredstva za subvencijo javne službe. Za ostalo komercialno dejavnost v okviru koncesije, pa bo koncesionar sredstva moral zagotoviti sam,“ odgovarja direktor mestne uprave Bojan Babič.
 
Marsikdo skeptičen
 
Da tudi po letu dni občina še vedno ni celovito rešila zimske sezone, je bilo slišati iz ust mestnih svetnikov. „Ne bomo rešili nič. Samo še za pol leta bomo podaljšali nereševanje problema,“ je opozoril Metod Dolinšek (SD). Kje imajo denar je zanimalo Milana Mikla (Županova lista), a si je odgovoril kar sam: „ Vsi poznamo proračun. Ni dolgo tega, kar smo ga sprejemali in vsi vemo, da tega denarja v proračunu ni.“
 
Marsikateri svetnik pa se je po zaključku seje namuznil, da celo razume zadržke Marproma. Koncesijo namreč dobijo podaljšano samo za pol leta, nihče pa jim ne jamči, da bodo koncesionarji ostali tudi potem, ko bodo v remont vložili lasten denar, verjetno preko kredita. V pol leta pa se ne morejo poplačati.