Po tem, ko smo včeraj poročali, da so zaradi neodzivnosti mariborskih javnih podjetij in zavodov ter mestne uprave trije člani komisije za spremljanje dela v javnih podjetjih odstopili, se je danes na očitke odzval direktor Nigrada, Marko Žula. Žula pravi, da bi v podjetju kršili zakon, če bi komisiji mestnega sveta za spremljanje delovanja javnih podjetij posredovali zahtevane podatke. Člani komisije odstopili ravno zaradi nemoči.

Žula komisiji legitimnosti ne priznava

Žula verjame, da komisija, ki jo je lani jeseni ustanovil mestni svet, ni imela pravne podlage za delovanje, torej predvsem za spremljanje porabe denarja v javnih podjetjih in zavodih ter v podjetjih, v katerih ima občina prevladujoč lastniški vpliv. V podjetjih to nalogo vrši nadzorni svet in skupščina, pravi Žula. »Gospodu Auerju sem pojasnil, zakaj ne moremo posredovati zahtevanih podatkov, katere zakonske podlage bi kršili, če bi takšne podatke posredovali. Vendar se člani komisije za to niso zmenili. Želeli so, da bi direktorji poročali mimo zakonskih podlag in tako tudi sami storili prekršek,« pravi Žula, ki ga ne čudi, da je komisija prenehala z delovanjem.

Člani komisije prepričani v poslanstvo komisije

Mestna svetnika Stojan Auer in Aleksander Županek ter zunanji član Franci Štelcer so namreč kot člani komisije v minulih dneh odstopili, saj od podjetij niso dobili podatkov, ki so jih zahtevali, čeravno je županstvo za pridobitev teh podatkov zavezal mestni svet. Auer sicer priznava, da za ustanovitev komisije ni pravne podlage, a tudi prepovedi za njeno ustanovitev ni. »Tako kot državni zbor ustanavlja svoje komisije, lahko svojo komisijo ustanovi tudi mestni svet. Mestni svet je najvišji organ nadzora,« je prepričan Auer.