Mariborsko-zreško podjetje SwatyComet je leto 2016 sklenilo s štirimi odstotki nižjo prodajo na ravni okoli 80 milijonov evrov, a po besedah predsednika uprave Matjaža Merkana se bodo približali lanskemu dobičku, ki je znašal 3,7 milijona evrov. Družba je po prevzemu s strani ameriškega Weilerja postala njihov ekskluzivni proizvajalec brusov.

Kot je za STA povedal Merkan, je rahel padec prodaje povezan predvsem z nekaterimi lanskimi dogodki na političnem področju, saj so postali nekoliko bolj previdni pri poslovanju s tistimi trgi v svetu, kjer so razmere nestabilne. Med takimi je turški trg, enako velja tudi za dogajanje v zvezi z Veliko Britanijo, na poslovanje pa so vplivale tudi relativno nizke cene nafte.

Preteklo leto spoznavali partnerja

“Kljub vsemu pa imamo tudi kar nekaj pozitivnih primerov v zahodni Evropi, predvsem v Nemčiji in Belgiji, pa tudi v Rusiji ter Južni Ameriki, ki so v veliki meri uravnotežili veter, ki nam je na določenih trgih pisal v prsi,” je dejal prvi mož podjetja, kjer že približno leto dni pred tovarno plapola tudi ameriška zastava.

Po Merkanovih besedah je bilo leto namenjeno predvsem spoznavanju med partnerjema. Kot sestavni del skupine Weiler so se med seboj obiskovali na vseh možnih ravneh, se učili in skušali razumeti poslovanje ter poslovni model drug drugega. V tem času so zelo jasno zastavili, kakšno vlogo bo kdo igral znotraj skupine.

Lahko proizvajajo bruse za ves svet

“Kar se nas tiče, so stvari zelo jasne. Mi smo kompetenčni center za področje brusov, kar pomeni, da tako razvijamo kot proizvajamo bruse za ves svet. Na prodajnem področju pa se osredotočamo predvsem na Evropo, Bližnji vzhod in Afriko, kjer ponujamo tako bruse kot ščetke, ki jih proizvajajo naši lastniki, medtem ko njihova prodajna ekipa skrbi za prodajo vsega na ostalih trgih,” je pojasnil Merkan.

Kot je še povedal, so jim novi lastniki prinesli tudi nove trge, saj je Weiler tržni vodja v ZDA in ima lastno prodajno mrežo razvito v vseh zveznih državah. Ker sodeluje z največjimi distributerji in končnimi kupci, je to tudi za SwatyComet velika priložnost. Že v prvem letu se na ta račun lahko pohvalijo s številkami, ki presegajo dva milijona evrov.

Podjetje trenutno zaposluje dobrih 800 ljudi

Sicer pa slovenska družba še naprej ostaja na vseh treh lokacijah, v Mariboru, Zrečah in Ločah. V organizacijskem smislu spreminjajo le tisto, kar bo sodelovanju med obema partnerjema omogočilo še bolj učinkovito delovanje. Ker že zdaj dobro delujejo na trgu in na proizvodnem asortimanu, bodo to vzpostavili še v organizacijskem smislu.

Podjetje trenutno zaposluje dobrih 800 ljudi, Merkan pa ob tem poudarja, da število zaposlenih vedno določajo kupci, ki imajo zelo veliko izbiro na trgu. Le od njihovega strokovnega in učinkovitega dela je zato odvisno, ali bodo rasli, res pa je, da trenutno krepijo ekipo predvsem na prodajnem in marketinškem področju.

Imajo začrtano strategijo

Letos nameravajo nadaljevati z začrtano strategijo, finančni načrt pa predvideva rast prodaje v višini treh do štirih odstotkov. Po Merkanovih želijo slediti dobičkonosni rasti in ne hlastati za vsakim poslom in tistimi deli tržišča, od katerih so se poslovili, ker so predstavljali zgolj maso.

“Zavedamo se, da je rast nujno potrebna. Priložnosti je dovolj in jih bomo izkoristili, če se bodo ponudile, a vselej govorimo predvsem o dobičkonosni rasti, ne zgolj o rasti,” je še dejal Merkan in napovedal, da bodo dolgoročno strategijo celotne skupine zastavili v letošnjem in naslednjem letu.

STA