Nino Fijačko je raziskovalec na fakulteti za zdravstvene vede Maribor, hkrati se ukvarja s tekom, natančneje z ultra in gorskim tekom. Letos je pretekel gorovje Karavanke, kako je prišel do ideje? »Idejo za projekt Ultra Karavanke sem dobil v letu 2014, ko sem v 13 dneh kot drugi najmlajši Slovenec v enem zamahu pretekel najstarejšo vezno pot v Evropi – slovensko planinsko pot dolgo cca. 600 km. V povprečju planinec za celotno pot porabi 35 dni oz. 255 ur (Poljanec, & Arnejšek-Prle, 2012),«pojasni.
Pretekel tudi že slovensko planinsko pot
A to ni bil prvi tovrsten izziv zanj. Leta 2014 je pretekel slovensko planinsko pot (slednja se začne v Mariboru in konča v Ankaranu) v enem zamahu: »Letos poleti pa sem si zadal poseben projekt v katerem sem uspešno pretekel slovenske Karavanke. Pot, ki sem si jo sam zastavil me je vodila iz Štajerske, preko Koroške na Gorenjsko.«
Naporen prav vsak dan v Karavankah
Prizna, da je bil naporen prav vsak dan v Karavankah: »V povprečju sem delal po 50 km na dan. Na koncu sem skupno naredil 360 km in 23 tisoč metrov pozitivne višinske razlike v manj kot 7 dneh na najdaljšem slovenskem pogorju – Karavankah. Najbolj »naporno« je bilo vreme, ki mi je krojilo dnevne etape. Imel sem soparne, deževne in tudi nevihtne dni, ki so mi preprečevali nadaljevanje poti.«
Prisoten je bil strah pred medvedi
Pove tudi, da si je v času spoznavanja Karavank naredil načrt, da bo uspešno zaključil v štirih ali petih dneh, a na koncu mu je vzelo teden dni. Na poti je bil v povprečju cca. 10 ur na dan in dnevno se je zgodilo marsikaj zanimivega prizna Nino Fijačko: »Izpostavim lahko strah pred medvedi, ki so rogovili v času mojega osvajanja slovenskih Karavank na območju Zg. Jezerskega. Preventivno sem si pred samo izvedbo projekta Ultra Karavanke iz Kanade naročil majhen zvonček (Bear bell) z namenom opozarjati na mojo prisotnost v neobljudenem okolju. Na srečo medveda nisem srečal, sem pa srečal lovce in jih presenetil ko sem v tekaškem koraku pricingljal do njih.«
Posnel celotno traso
Po končanem izzivu je, tako kot običajno naprej uredil opremo: »Prav tako sem po končanem izzivu pogledal na aplikacijo Movescount in preveril kako uspešen sem bil pri snemanju celotne trase slovenskih Karavank s športno uro Suunto Ambit2. Z velikim veseljem sem ugotovil, da sem posnel celotno traso in šele takrat dejansko izvedel dolžino slovenskih Karavank. Pred projektom sem ocenil, da so slovenske Karavanke dolge od 200 do 300 kilometrov, po uspešno zaključenem snemanju pa sem ugotovil, da so dolge 360 kilometrov.«