Mariborsko območno združenje Rdečega križa že več kot 60 let organizira poletno letovanje za otroke v počitniškem domu v Punatu na otoku Krk. Kot je ob vrnitvi prve letošnje skupine v Maribor opozoril sekretar območnega združenja Metod Dolinšek, na letovanja iz zdravstvenih in socialnih razlogov iz leta v leto prihaja manj otrok.
Vsi otroki enaki, ne glede na razlike
Mladinsko letovanje v Punatu je namenjeno otrokom od petega do 16. leta starosti, ki jih v skupine združujejo po starosti, in po besedah Dolinška predstavljajo prerez naše družbe. Na letovanju imajo možnost opazovati druge in spoznati, da so vsi otroci enaki, ne glede na zunanje razlike med njimi.
Močen vpliv na razvoj različnih sposobnosti mladih
“Letovanja imajo poleg koristnih učinkov na zdravje otrok tudi močan vpliv na razvoj različnih sposobnosti mladih. V koloniji namreč poleg uživanja, športa in rekreacije spoznavajo različne načine delovanja v skupinah, kjer je potrebno prilagajanje vsakega posameznika, preko delavnic se oblikuje njihova pozitivna samopodoba, otroci se učijo strpnosti in reševanja težav s pogovorom, kar vse prinesejo iz kolonije nazaj v svoje okolje,” je orisal Dolinšek.
Velik upad otrok
Tovrstna oblika preživljanja počitnic znova postaja eden od pomembnih vzvodov razvoja in oblikovanja otrok in mladostnikov. Vendar v mariborskem Rdečem križu ob tem opozarjajo na velik upad števila otrok, ki so deležni njihovega letovanja, saj se je od začetka krize v letu 2008 do letos zlasti število zdravstvenih napotitev več kot razpolovilo.
Globok prepad v družbi
Ob tem vse pogosteje opažajo, da starši otrok ne pošiljajo na letovanje, tudi če imajo pravico do sofinanciranja iz virov za socialne napotitve, kar po besedah sekretarja kaže na globok prepad v družbi, ko skrbniki ne vedo več, kaj je koristno za njihove otroke, hkrati pa jim tudi ne morejo zagotoviti niti najosnovnejšega za na morje, kot so oblačila, oprema in žepnina.
Pred šestimi leti v Punatu letovalo 1748 otrok
Še leta 2010 je v Punatu v šestih izmenah letovalo 1748 otrok, od tega 1124 preko zdravstvenih napotitev, 470 pa preko socialnih programov. Lani so izvedli pet izmen, v katerih je letovalo le še 1178 otrok. Letos bo število otrok, ki bodo letovali z njimi, še nižje. Končne številke bodo sicer znane ob koncu poletja, za zdaj pa je prijavljenih 850 otrok, med njimi jih bo 550 z zdravstvenimi napotnicami.
Za izvedbo letovanj mariborski Rdeči križ letos načrtuje več kot 400.000 evrov, kar za njih predstavlja velik finančni in organizacijski zalogaj, ki pa ga po besedah Dolinška v 61 letih, odkar organizirajo letovanja, uspešno rešujejo vsako leto posebej.
Možno tudi samoplačniško letovanje
Ker bo letošnje leto finančno še posebej zahtevno, pozivajo vse, da svojim otrokom omogočijo letovanje, bodisi zdravstveno, za katero otroci potrebujejo napotitev svojega pediatra, bodisi socialno, kjer je finančni prispevek odvisen od socialnega statusa in od morebitnega prispevka lokalnih skupnosti. Možno je tudi samoplačniško letovanje. Kot pravi Dolinšek, je še vedno dovolj časa in prostora za letovanje v tretji in četrti izmeni.
STA
Lokalno