Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor je korak bližje širitvi enote za intenzivno nego in terapijo na pediatrični kliniki, potem ko je vlada ta projekt pred dnevi uvrstila v načrt razvojnih programov do leta 2021. Investicija, v okviru katere bodo nabavili tudi nujno potrebno opremo, bo stala dober milijon evrov.

Enota za intenzivno nego in terapijo ima šest postelj za intenzivno terapijo in deset postelj za intenzivno nego. Bolniki so nameščeni v devetih sobah. Z omenjeno državno investicijo bodo pridobili dodatne tri sobe s petimi novimi posteljami za intenzivno nego z vso potrebno opremo.

Potrebovali bodo tudi kader

“Dodatna širitev enote pomeni oskrbo večjega števila bolnikov, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje, vključno z mehanično ventilacijo. Naša enota je kljub le šestim intenzivističnim posteljam tudi doslej nudila oskrbo bolnikom, dokler so bili na razpolago respiratorji. Teh imamo trenutno osem, kar pomeni, da smo v času potrebe imeli na respiratorju hkrati osem bolnikov. S širitvijo števila postelj bomo seveda potrebovali dodatni negovalni in zdravniški kader,” je za STA pojasnila predstojnica klinike za pediatrijo Nataša Marčun Varda.

Kot izhaja iz sklepa vlade, se bo v okviru investicije izvedla rekonstrukcija prostorov za potrebe neonatalne terapije, kjer se bo pridobilo tri sobe za pet novih postelj za nedonošenčke, s petimi inkubatorji, in rekonstrukcija za potrebe nove izolacijske sobe s kopalnico in klimatizacijo z možnostjo vzpostavitve nadtlaka ali podtlaka v izolacijski sobi.

Projekt je v izdelavi

Ocenjena vrednost investicije je 1,04 milijona evrov, od tega bo ministrstvo za zdravje zagotovilo 968.000 evrov, UKC Maribor pa 70.700 evrov.

Po besedah Marčun Varde je bilo rečeno, da naj bi se sredstva začela črpati takoj v začetku leta 2019. “Mi si seveda želimo, da bi se dela začela takoj. Projekt za izvedbo je že v izdelavi. Klinika je načeloma pripravljena za pričetek izvedbe del,” je pojasnila.

Še vedno pa čakajo na obljubljeno nadgradnjo stavbe. “Na kliniki za pediatrijo že vrsto let čakamo na nadgradnjo klinike za eno etažo in mansardo, s čimer bi zagotovili bolj kakovostno bivanje naših bolnikov, ki so sedaj lahko nameščeni le na 60 posteljah. Od tega je 16 postelj za intenzivno terapijo, deset postelj v enoti za otroško in mladostniško psihiatrijo in le 34 postelj za vse ostale pediatrične bolnike,” je pojasnila predstojnica.

Želi skrajšati čakalne dobe

Trenutno delajo na treh novih ambulantah, s čimer bodo lahko obravnavali več ambulantnih bolnikov (nekaj dodatnega programa je že bilo odobrenega) in s tem skrajšali čakalne dobe. Lani naj bi tudi obnovili avlo klinike za pediatrijo z obema urgentnima ambulantama, vendar so morali to obnovo zaradi pomanjkanja sredstev prenesti v naslednje obdobje.

STA