Mariborski mestni svetniki so kljub pomislekom potrdili začetek prodaje Farmadenta. Zakon o lekarniški dejavnosti namreč določa, tako so vsaj prepričani v mestni upravi, da mariborska občina v Farmadentu ne sme imeti lastniškega deleža. Po zakonu se izteka tudi čas za prodajo deleža izteče februarja prihodnje leto, potem pa bo Farmadent – če bo še vedno v lasti občin – v prekršku, sledile bodo kazni, odvzem licenc in smrt podjetja.
Najuspešnejše mariborsko javno podjetje?
A svetnikov s takšnimi argumenti županstvo ni prepričalo. »Ne hitite, časa je dovolj. Pravna stroka si pri razlagi zakonodaje ni enotna,« je opozoril Milan Mikl (NLS). Melita Petelin (samostojna) pa ga je dopolnila, da tako uspešnega podjetja med mariborskimi javnimi podjetji ni. »Bilo bi smiselno počakati na ustavno presojo zakona o lekarniški dejavnosti. Ena občina v Sloveniji se bori za svoje podjetje, mi bi pa prodali,« je dodal še Damir Orehovec (SMC).
S tem je mislil na pobudo za ustavno presojo, ki so jo na Ustavno sodišče vložile Ljubljanske lekarne, ki so s podjetjem LL Grosist v podobnem položaju kot Farmadent v Mariboru. Prav tako so župana Fištravca svetniki spraševali, zakaj ni s pomočjo poslancev sprožil postopka avtentične razlage spornega člena; to razlago lahko da le Državni zbor.
Po zakonu je prodaja nujna
Da pravno in ekonomsko ne bodo presojali, ker takšnega znanja nimajo, je svetnikov odvrnil župan Fištravec. Da pa bodo morali razmišljati politično. »Prodajo zahteva zakon. In 1. februarja prihodnje leto ne bomo imeli več kure, ki nosi zlata jajca, temveč crknjeno kuro v smrdljivem kokošnjaku.« Dodal je še, da je zakon o lekarniški dejavnosti ni bil pisan za interese Maribora in Ljubljane, temveč za zasebne interese.
Na koncu razprave so svetniki sprejeli sklep, da začnejo s postopkom prodaje podjetja. A so mu dodali še nekaj dodatkov: zakonodajalcu bodo predlagali, da čas za prodajo podaljša vsaj na tri leta. V SMC so dodali del, da lahko občina s postopkom prodaje začne takoj, a s prodajo ne sme zaključiti preden svojega ne bo povedalo Ustavno sodišče oziroma do izida vprašanja avtentične razlage zakona. Na predlog SD pa so sprejeli še sklep, da občina kupnino porabi namensko za tiste projekte, ki jih bo določil mestni svet.