Prehlad je najpogostejša nezapletena akutna okužba zgornjih dihalnih poti, torej nosu in grla. Zakaj se prehladimo? Prepih, mrzle noge in podobno niso pravi povzročitelj prehlada. Povzroča ga izpostavljenost virusom in bakterijam. Res pa je, da je pri podhlajenosti, še zlasti pri otrocih, možnost okužbe večja.

Glavoboli, bolečine, kašelj, povišana temperatura,…

Prehlad je zelo nalezljiv. Virusi, ki nas okužijo najprej, so v izcedku iz nosu, s smrkanjem in kihanjem ter nato prek rok obolelega se prenesejo na površine in predmete, od tam pa jih pobere, spet z rokami, kdo drug in si jih prenese na svoje sluznice. Pozneje, po nekaj dneh, lahko nastane tako imenovana superinfekcija, saj se virusom priključijo še bakterije. “Prehlada ne zamenjujmo z gripo,” pove Urška Lučev. Najbolj značilen simptom, ki loči gripo od prehlada, je zelo povišana telesna temperatura, ki pri gripi vztraja 3 ali 4 dni. Poleg tega nahoda pri gripi navadno ni, so pa bolečine in izčrpanost izrazitejše.

Simptomi prehlada:

nahod (nabrekla nosna sluznica oziroma zamašen nos), glavobolblago povišana telesna temperatura, bolečine v mišicah in sklepihkašelj (navadno suh) in boleče ali skeleče grlo.

Prehlajenega otroka ni treba nemudoma odpeljati k zdravniku

Kadar je otrok prehlajen, vam ni treba z njim k zdravniku, če so simptomi v mejah opisanega. K zdravniku otroka peljemo, kadar povišana telesna temperatura več dni vztraja nad 38,5 °C, če otrok izloča zelo malo seča, težko diha, ogromno kašlja, če kašelj traja več kot 7 dni, če mu pomodrijo ustnice, je več dni spremenjen, jokav, utrujen ter za to ne najdete vzroka. Antibiotik ni primerno zdravilo za zdravljenje prehlada.

Otrok naj med prehladom popije veliko tekočine in zaužije več vitaminov (sadja, zelenjave). Hrana naj bo v tem času lažje prebavljiva. Otrok naj čim več počiva, pomembna je tudi zadostna količina spanca.

Pri prehladu je pomembno, da otroku nos redno čistimo s fiziološko raztopino. Če je otrok starejši od 2 let, mu nos lahko, zlasti pred spanjem, odmašimo s hipertonično fiziološko raztopino ali nazalnim dekongestivom.

Zdravila potrebujejo otroci le, če so simptomi res močni

Zdravila v obliki sirupov in kapljic so namenjena predvsem otrokom, mlajšim od 4 let, medtem ko tablete in pastile lahko damo otrokom, ki so starejši od 4 let. S tem se izognemo možnosti zadušitve.

Če otrok toži, da ga boli glava (celo starejši dojenčki že znajo pokazati, da jih boli glava) ali ima povišano telesno temperaturo, nad 38 oz. 38,5 °C, mu lahko damo zdravilo proti bolečinam in za zniževanje povišane telesne temperature, namenjeno otrokom (sirup ali svečke, ki vsebujejo paracetamol ali ibuprofen).

Ameriški slamnik v pomoč otrokovi odpornosti

Otroški imunski sistem se šele razvija in normalno je, da so majhni otroci pogosto bolni. Ker pa starši želimo svojim otrokom najboljše, jih želimo zaščititi tudi pred boleznijo. Poleg zdrave, kakovostne, polnovredne prehrane, dojenja (če so otroci še dojeni), gibanja na svežem zraku in dovolj spanca jim lahko pomagamo še z izdelki, ki vplivajo na imunski sistem. Razen izjem so to večinoma prehranska dopolnila. Na trgu jih je ogromno, razlogi, zaradi katerih se starši odločijo za izdelek, pa so različni. Večinoma ti izdelki vsebujejo ameriški slamnik (registriran kot zdravilo), betaglukan, cink, vitamine in probiotike. Otrokom jih dajemo v času povečane obolevnosti, lahko preventivno ali ko že zbolijo.

Ne pozabimo pa, da otroci poleg vsega naštetega v bolezni potrebujejo veliko ljubezni, pozornosti, topline in nežnosti ter skrbne starše, na katere se lahko zanesejo,” še zaključi Urška Lučev  mag. farm.