Ambulanta za obravnavo ženske in moške neplodnosti je pričela z delovanjem leta 1961, že leta 1928 pa so začeli z zdravljenjem same neplodnosti. V UKC Maribor imajo od leta 1987 vzpostavljen klinično uveljavljen program zdravljenja z metodo zunajtelesne oploditve (IVF). Točnih podatkov o številu obravnavanih parov v teh 58 letih delovanja sicer nimajo, po okvirnih ocenah jih je zagotovo bilo več kot 50.000. V Ambulanti za neplodnost v UKC Maribor se letno zaradi neplodnosti zdravi približno 1.700 parov.

Nezmožnost zanositve po enem letu spolnih odnosov

O neplodnosti in zdravljenju le-te smo govorili s predstojnikom Oddelka za reproduktivno medicino in ginekološko endokrinologijo dr. med. Milanom Reljičem: »Neplodnost je definirana kot nezmožnost zanositve po enem letu rednih nezaščitenih spolnih odnosov. Torej svetujemo, da se par odloči za zdravljenje po letu dni neuspešnega prizadevanja za zanositev.« V primerih kadar so prisotni določeni znaki kot so neprisotnost menstruacij, ali v primerih kadar razpolagajo s podatki, ki kažejo na neplodnost, z obravnavo pričnejo prej.

Več moškega vzroka neplodnosti

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije ima težave z zanositvijo 8–10 odstotkov svetovnega prebivalstva. Natančnih podatkov za Slovenijo sicer ni, po ocenah pa je stanje pri nas enako kot v drugih evropskih državah, kjer je neplodnih 10–15  odstotkov parov, kar pomeni, da ima težave s plodnostjo vsak šesti do sedmi par.

Tako je v starosti do 30 let neploden vsak deseti, v starosti 40 let pa že vsak četrti par. Kljub splošnemu vtisu, da je neplodnosti vedno več, pa podatki kažejo, da se pojavnost v zadnjih 30-40 let ni bistveno spremenila. »Spremenilo pa se razmerje med posameznimi vzroki. Zaradi škodljivih vplivov okolja in nezdravega načina življenja, je več moškega vzroka neplodnosti. V zadnjem obdobju smo priča tudi vse pogostejšemu odlaganju rojstev na kasnejše obdobje, zato pogosteje obravnavamo ženske pri katerih je neplodnost že posledica starosti.«

Pot do cilja ni enostavna

Postopek zdravljenja se prične z obiskom para v ambulanti kjer skozi pogovor pridobijo informacije o zdravstvenem stanju para, dosedanjih preiskavah ter par seznanijo s potekom ter načinom zdravljenja. Gre za dolgotrajen proces, najprej sledijo preiskave, na podlagi le-teh se odločijo za nadaljnje postopke. V kolikor je ugotovljeno, da ni vzrok moški, nadaljujejo z ugotavljanjem prehodnosti jajcevodov ter prisotnost zarastlin ter endometrioze.

»Pri polovici parov uspemo odpraviti vzrok neplodnosti in omogočiti, da zanosijo po naravni poti. Če vzroka neplodnosti ne uspemo odkriti ali odpraviti, pa zdravimo s postopki oploditve z biomedicinsko pomočjo,« pojasnjuje Reljić in doda, da so v večini primerov uspešni. »Pot do želenega cilja pa ni vedno hitra in enostavna, ravno nasprotno, pogosto vodi preko neuspešnih poizkusov in razočaranj, zato je doseganje končnega cilja odvisno tudi od vztrajnosti in zaupanja para.«

Odlični rezultati

Popolne podatke beležijo o letu 2014, takrat so opraviči 1032 postopkov zunajtelesne oploditve s prenosom svežih zarodkov in 636 prenosov odmrznjenih zarodkov. Po teh postopkih je 464 žensk rodilo 502 otrok, od katerih je bilo 18,9 odstotkov dvojčkov.

Na voljo tudi samoplačniški program

V ambulanti ponujajo tudi samoplačniški program, kjer se letno zdravi približno 100 parov, večinoma iz tujine. Ni novost, da je Mariborska klinika za neplodnost ena izmed boljših v Evropi. Cena celotnega postopka pa je sicer odvisna od količine porabljenih zdravil in se giblje med 2000 in 3000 evrov. Cenik najdete TUKAJ.

Močno primanjkuje darovanih spolnih celic

»Še vedno smo najbolj omejeni pri zdravljenju neplodnih parov, ki potrebujejo darovane spolne celice. Tako ženskih kot moških darovalcev močno primanjkuje,« pa nam ob koncu pove Rejlić. Čakalne dobe so tako dolge, da se nekateri pari raje odločijo za zdravljenje v tujini.