Srednja trgovska šola na Mladinski ulici se je 1. decembra preteklo leto preimenovala v Srednjo šolo za trženje in dizajn Maribor. K spremembi imena je pripomoglo tudi dejstvo, da na šoli ne izobražujejo le trgovcev, temveč tudi pet ekonomskih programov. Dijaki se lahko vpišejo v programe ekonomski tehnik, aranžerski tehnik, trgovec, administrator in ekonomski tehnik pti in tako pridobijo izobrazbo, ki jo gospodarstvo zelo potrebuje.
Poklicno maturo opravili stoodstotno
“Šola je namenjena tistim, ki jih zanima kreatvnost, oglaševanje, trženje, podjetništvo in dizajn,” pojasnjuje ravnateljica Tanja Lakoše in dodaja, da je Srednja šola za trženje in dizajn šola, ki nudi dobre prostorske in izobraževalne pogoje, dijaki pa so deležni osebnega pristopa. Slednje dokazuje tudi njihova uspešnost na maturi. “Vsi naši dijaki so bili lani uspešni na poklicni maturi, kar pomeni, da se ponašamo s 100 % opravljeno poklicno maturo. Dijaki se dobro počutijo, pri nas vlada pozitivno vzdušje,” razlaga Lakošejeva.
Vsi, ki so bili lani na poklicni maturi, so jo opravili, kar pomeni, da se ponašamo s 100 % opravljeno poklicno maturo. Dijaki se dobro počutijo, pri nas vlada pozitivno vzdušje.
Dobro počutje dijakov se odraža tudi v njihovi kreativnosti, ki veje po celotni šoli. Po besedah ravnateljice se trudijo svoje učence karseda motivirati, tudi tako, da jim čim hitreje poskušajo zagotoviti kasnejšo zaposlitev. Slednje jim v dobri meri uspeva. “Vsem šola uredi praktično usposabljanje pri delodajalcu, kjer jim nato velikokrat ponudijo zaposlitev, saj so z njihovim znanjem zadovoljni,” dodaja ravnateljica. Slednje potrjuje tudi slogan šole, ki se glasi “Skupaj do uspeha”.
Poskrbeli smo, da je moderna in urejena šola, ter da so prostori najboljši za dijake. Lahko se pohvalimo z najsodobnejšo učno prodajalno v Sloveniji, ki jo je uredil Mercator.
Da se bodo dijaki na delo podali z uravnoteženo mero teoretičnega in praktičnega znanja, pripomore tudi sodobna oprema šole. Novo ime namreč ni edina sprememba, ki so jo uvedli, v preteklih šestih letih so namreč posodobili videz celotne šole. “Poskrbeli smo, da je moderna in urejena šola, ter da so prostori najboljši za dijake. Lahko se pohvalimo z najsodobnejšo učno prodajalno v Sloveniji, ki jo je uredil Mercator” izpostavi ravnateljica.
Dodana vrednost šole tudi najsodobnejša prodajalna v državi
Da je prodajalna resda nekaj posebnega, je moč spoznati že na prvi pogled, saj izgleda kot čisto prava majhna Mercatorjeva poslovalnica, z vsem kar pač tej pritiče. Ne manjkajo niti deloma polni ali prazni Mercatorjevi izdelki, za celotno izvedbo pa ima zasluge Manica Zupanič, direktorica maloprodaje za območje V Slovenije pri Mercatorju.
Lani smo uredili in posodobili štiri učne prodajalne po Sloveniji, s tem bomo letos nadaljevali. Na mariborsko prodajalno sem zelo ponosna, saj je dobila pridih pravega prodajnega okolja. Učno okolje je povsem takšno, kot je delo v sami trgovini, prodajalna pa je lepa dodana vrednost tudi za šolo.
“Lani smo uredili in posodobili štiri učne prodajalne po Sloveniji, s tem bomo letos nadaljevali. Na mariborsko prodajalno sem zelo ponosna, saj je dobila pridih pravega prodajnega okolja. Učno okolje je povsem takšno, kot je delo v sami trgovini, prodajalna pa je lepa dodana vrednost tudi za šolo,” pojasnjuje Zupaničeva.
Za prodajalce štipendija, nato pa zaposlitev
“Sodelovanje Mercatorja s srednjimi trgovskimi šolami po vsej Sloveniji je zelo dobro, še posebej moram izpostaviti mariborsko šolo. V Mercatorju pa si zelo prizadevamo vzpostaviti pristen odnos in približati poklic prodajalca dijakom,” pojasni Zupaničeva in doda, da želijo slednje doseči tudi s štipendijami.
Mercator namreč letno razpiše 100 štipendij za bodoče prodajalce, mesarje in peke, ki vsak mesec prejmejo 200 evrov štipendije, ne glede na dohodek družinskih članov. Najbolj uspešne čaka tudi nagrada za odličen uspeh, za uspešen zaključek šolskega leta ter pozornost ob rojstnem dnevu. Vsem štipendistom pri Mercatorju zagotovijo obvezno prakso, kasneje pa tudi zaposlitev po zaključenem izobraževanju.
Mercator namreč letno razpiše sto štipendij za bodoče prodajalce, mesarje in peke, ki vsak mesec prejmejo 200 evrov štipendije, ne glede na dohodek družinskih članov. Najbolj uspešne čaka tudi nagrada za odličen uspeh, za uspešen zaključek šolskega leta ter pozornost ob rojstnem dnevu. Vsem štipendistom pri Mercatorju zagotovijo obvezno prakso, kasneje pa tudi zaposlitev po zaključenem izobraževanju.
Poleg učne prodajalne, sta najnovejši pridobitvi šole tudi učno podjetje, ki je opremljeno po vzoru Microsoftovih podjetij ter nova učilnica z laboratorijem, ki zaenkrat samevata, saj čakata na vrnitev dijakov v šolske klopi. Tudi v času šolanja na daljavo, pa so zanje pripravili številne projekte in obšolske dejavnosti, s katerimi si lahko med poukom na daljavo krajšajo čas.