Po otvoritvi v septembru lanskega leta je Restavracija Goya nato obratovala dober mesec, ravno na poti k svoji uveljavitvi na kulinaričnem zemljevidu, pa je vmes posegla epidemija in z njo zaprtje. Po obdobju stagnacije je Goriškova ponovno odprla marca, ko je vlada nekoliko omilila restriktivne ukrepe.
Zdrave sestavine na zdrav način
Restavracija sicer ne deluje v polnem zamahu, ampak je mogoče naročanje preko telefona ter kasnejši osebni prevzem. »Mariborčani še niso povsem seznanjeni z dejstvom, da je zaživela nova restavracija, z zanimanjem sicer hodijo mimo, vendar še ne upajo pristopiti in naročiti svojega obroka. Jaz pa komaj čakam, da bomo lahko v polnosti pričeli z delom,« pojasnjuje Samira Gorišek.
Belo moko je tako nadomestila s pirino, sončnično olje z olivnim, v ponudbi je le piščančje in puranje meso, vključuje pa tudi domač med, sokove in izdelke lokalne domače pridelave.
Navkljub balkanskemu pridihu, ki ga je ustanoviteljica ohranila v jedeh, ki jih ponuja, je posebnost, ki Goyo ločuje od drugih restavracij priprava hrane in sestavine. Ideja, ki je botrovala nastanku restavracije, je bila namreč hitra prehrana, vendar v izogib cvrtju in večinoma nezdravim sestavinam, pripravljena na zdrav način. Pa je slednje sploh mogoče in če ja, ali je zdrav krompirček sploh lahko tako okusen kot tisti, ki je zlato rumen ten in hustljav okus dobil prav z globokim cvrtjem v fritezi?
Zamislila sem si kebab oziroma hamburger na nekoliko drugačen način. Sama spečem pogačo, pripravim namaz, zraven pa dodam pečen kos mesa in zelenjavo.
»Seveda, vse jedi, ki jih pripravljam, so hitro narejene, a z zdravimi in izbranimi sestavinami,« razloži Samira Gorišek. Belo moko je tako nadomestila s pirino, sončnično olje z olivnim, v ponudbi je le piščančje in puranje meso, vključuje pa tudi domač med, sokove in izdelke lokalne domače pridelave. »Zamislila sem si kebab oziroma hamburger na nekoliko drugačen način. Sama spečem pogačo, pripravim namaz, zraven pa dodam pečen kos mesa in zelenjavo,« doda Goriškova. Pogača, kot jo imenuje, je pravzaprav ključen element Goyine ponudbe in nasploh pomembna sestavina Samirine kuhinje. Gre za nekakšen majhen hlebec, ki ga pripravi v krušni peči.
Pogača, ki nikakor ni le kruh
Beseda pogača ima balkanski prizvok, saj je pógača z nekoliko drugačnim naglasom posebej priljubljena sestavina bosanske kulinarike. V Sloveniji pogáče jedo v Beli Krajini pa tudi v Prekmurju, le da jih od bosanskih slanih hlebčkov loči sladek okus. Štajerci pa pogače šele spoznavamo. »Na jedilniku je mogoče izbrati med šestimi vrstami pogač. Marsikomu je izraz pogača neznan in potrebuje dodatno razlago, za kaj pravzaprav gre, a po prvem grižljaju so navdušeni,« razlaga Goriškova.
Poleg pogače, ki nikakor ni le »samo kruh«, gost prejme tudi enega izmed petih svežih namazov, med njimi so orehov, avokadov in zeljni namaz ter kos pečenega perutninskega mesa. Gre za nadvse polnovreden obrok, ki pa je tudi zelo nasiten.
Kako da ne, med sestavinami namreč ni nepotrebnih ojačevalcev okusa, kaj šele konzervansov, le pirina moka, med in olivno olje. Poleg pogače, ki nikakor ni »samo kruh«, gost prejme tudi enega izmed petih svežih namazov, med njimi so orehov, avokadov in zeljni namaz ter kos pečenega perutninskega mesa.
Goriškova je študentsko hrano prevetrila tudi z med študenti nadvse priljubljenimi tortiljami, le da je ključna sestavina pirina moka, pomfrijem, ki je svojo zdravo različico srečal v sladkem krompirju, pozabila pa ni niti na vegetarijance in vegane. Ti lahko izbirajo med zelenjavnimi obarami in krožniki, na meniju pa so zanje predvidene tudi polnjene paprike s krompirjem, ki celi med mesojedci veljajo za pravo specialiteto, ki je nadigrala klasično mesno različico.
Vegetarijance pa bo najbrž razveselilo tudi dejstvo, da v Goyi ne bodo našli ocvrtih sestavin, ki jih zanje običajno na hitro pripravijo v »običajni« restavracijah, ampak bodo namesto ocvrtega sira, zelenjave in gob, na svojem krožniku našli sestavine pečene na žaru. Za vse, ki pri hrani prisegajo na preverjene jedi, pa ne manjka niti klasik, kot so dunajski zrezki, medaljoni, testenine in podobno.
Vegetarijance pa bo najbrž razveselilo tudi dejstvo, da v Goyi ne bodo našli ocvrtih sestavin, ki jih zanje običajno na hitro pripravijo v »običajnih« restavracijah, ampak bodo namesto ocvrtega sira, zelenjave in gob, na svojem krožniku našli sestavine pečene na žaru. Za vse, ki pri hrani prisegajo na preverjene jedi, pa ne manjka niti klasik, kot so dunajski zrezki, medaljoni, testenine in podobno.
Zdravo življenje tudi cilj študentskih domov
Za dobrih 6 evrov Goya ponuja kosilo z dnevno domačo kremno juho iz zelenjave, glavno jedjo in solato, odprti so vse delovne dni v tednu med 9.00 in 19.00 uro.
Za dobrih 6 evrov Goya ponuja kosilo z dnevno domačo kremno juho iz zelenjave, glavno jedjo in solato, odprti so vse delovne dni v tednu med 9.00 in 19.00 uro.
Odkod pa pravzaprav ideja za nadvse ambiciozno restavracijo, če vemo, da je njena ustanoviteljica po izobrazbi namreč inženir medijske produkcije. »Imam 18-letnega sina in pomislila sem, zakaj ne bi mladi jedli dobro, a zdravo. Z načinom, kako biti sit in suh hkrati, se ukvarjam že deset let in s samo majhno spremembo priprave hrane in izbiro sestavin, sva dosegla velike rezultate. Lahko povem, da jeva bolje, sva še bolj sita, obenem pa sva se znebila odvečnih kilogramov. Sedaj želim svojo zgodbo predati naprej in jo predstaviti tudi drugim,« opisuje Goriškova. Zdravo bivanje je tudi eden izmed ciljev, ki jim pri svojem delovanju tudi aktivno sledijo mariborski študentski domovi, zato so restavracijo Goya toplo pozdravili in sprejeli v svojem okolju.
Imam 18-letnega sina in pomislila sem, zakaj ne bi mladi jedli dobro, a zdravo. Z načinom, kako biti sit in suh hkrati, se ukvarjam že deset let in s samo majhno spremembo priprave hrane in izbiro sestavin, sva dosegla velike rezultate. Lahko povem, da jeva bolje, sva še bolj sita, obenem pa sva se znebila odvečnih kilogramov. Sedaj želim svojo zgodbo predati naprej in jo predstaviti tudi drugim.
Prihodnost restavracij je sicer nekoliko zamajala epidemija, a Goriškovi ne manjka optimizma in idej za popestritev aktualne ponudbe. »V prihodnje nameravam dodati v svojo ponudbo še plošče pa tudi krožnike, na katerih bi si ljudje sestavine sami sestavljali v jed po njihovem okusu. Upam tudi, da kmalu zaživi terasa pred lokalom. V Baščaršiji so nas gostje vedno spraševali, kje imamo ležalnike, kamor bi se lahko zleknili po obedu, pri meni bo to mogoče,« še doda Goriškova.