Na današnji seji Mestnega sveta MOM so svetniki složno zedinili, da sprejmejo nov rebalans proračuna za leto 2020 in sprejeli dvig komunalnih storitev občinskih podjetij. To pomeni nove zadolžitve pa tudi višje stroške za občane.

17,9 milijonov več – kje jih bodo vzeli?

Spomnimo, proračun za 2020 je bil sprejet aprila 2019 (136.197.157 evrov), z rebalansom pa proračun povečujejo za dobrih 17,9 milijonov evrov. Končni proračun torej znaša 154.137.827 evrov. Iz leta 2019 prenašajo v leto 2020 za cca 8,9 milijonov evrov sredstev na računu. Malenkost se povečuje tudi turistična taksa, davek za premoženje in občinska taksa za oglaševanje, vse skupaj za približno 400.000 evrov. Za 670.000 evrov se povečujejo najemnine za izvajanje javne gospodarske službe, za cca 150.000 evrov se prav tako povečujejo najemnine za poslovne prostore: Za 235.000 evrov pa se viša komunalni prispevek glede na realizacijo v lanskem letu.

Zadolžili se bodo za slabih 5 milijonov

Za rebalans 2020 je planirano zadolževanje pri bankah v višini 4,7 milijone, povečujejo ga na 5,7 milijonov, torej za 1,2 milijona več, kot je bilo predvideno v izhodišču. Stanje zadolženosti MOM je bilo konec leta 2019 47,1 milijona evrov, če upoštevamo kredite pri bankah, uradna sredstva pri državi in poroštva.

Prav tako povečujejo sredstva na področju kulture, in sicer za materialne stroške ter programe za Narodni dom, Mariborsko knjižnico, Umetnostno galerijo, Sinagogo, Za trafiko pri Starem mostu ter nov Vinogradniški muzej; zagotovljena so tudi sredstva za spomenik Josipa Primožiča Toša, za dvigalo v Narodnem domu in določena dela v Čeligijevem stolpu.

Več sredstev vrtcem in šolam

Na področju vzgoje in izobraževanja se zaradi višji plač in večjega vpisa prav tako povečujejo sredstva. Povečujejo se tudi investicije in investicijska vzdrževanja na področju šol in vrtcev. Dodatna sredstva so predvidena tudi za komunalo, vodovod, plinovod, ceste, avtobusni promet. Vsa investicijska vzdrževanja, ki so bila dogovorjena na proračunu, ostajajo. Dodali pa so še sredstva za ureditev pločnika proti Limbušu.

Svetniki so prav tako potrdili imenovanje nove direktorice Mestne uprave, ki je po dolgem pregovarjanju s strani župana Saše Arsenoviča postala Nataša Rodošek.

Potrjeno je: Plačevali bomo 4,5 evrov več

Mariborčane bodo po današnji seji mestnega sveta kmalu udarile višje cene večine komunalnih položnic. Cena paketa komunalnih storitev bo namreč po današnji potrditvi predloga mestne uprave in javnih podjetij, ki se sklicujejo predvsem na zvišanje minimalne plače in nekatere druge stroške, za povprečno gospodinjstvo zvišala za 4,5 evra.

Mariborski župan se zaveda, da se bo dvig cen občanom poznal, a ker je razlog v največji meri zaradi dviga minimalnih plač, meni, da si zaposleni v teh podjetij za svoje dobro delo zaslužijo več kot le minimalno plačo.

Podražitev bi po njegovem lahko bila celo dvakrat višja, a so z optimizacijo izvajanja komunalnih storitev uspeli številko nekoliko znižati. “Če želimo ohraniti kakovostno storitev, potem moramo v to vlagati,” je dodal Arsenovič.

Ne le minimalne plače, več je treba plačati tudi vsem ostalim

Ob direktorjih Snage in Nigrada, Janeza Letnika in Matjaža Krevlja, sta na seji razloge za dvig cen morala pojasnjevati tudi direktor avtobusnega prevoznika Marproma Bernard Majhenič in direktorica Pogrebnega podjetja Maribor Lidija Pliberšek. Vsi so skušali pojasniti tudi, kaj vse so storili za racionalizacijo poslovanja.

Poleg dviga minimalne plače so k podražitvi po njihovih besedah prispevala tudi nujna napredovanja ostalih zaposlenih, višje cene odvzema odpadkov, nujna vlaganja v posodobitev voznega parka Snage, podražitve energentov ter širjenje obsega storitev. Prvi mož Marproma je ob tem spomnil, da se cene njihovih avtobusnih storitev niso spremenile 19 let, obseg dela in stroškov pa se ves čas povečuje.

Cena avtobusne vozovnice za enkratno vožnjo, kupljena v predprodaji, se je s sedanjih 0,8 evra podražila na en evro, medtem ko cena vožnje, plačane neposredno pri vozniku avtobusa, ostaja dva evra.

Za vodo nekaj več kot evro na mesec

Za pitno vodo bo povprečno gospodinjstvo plačevalo nekaj več kot evro več na mesec vključno z omrežnino, pol evra več ga bo stalo odvajanje komunalnih vod. Odvoz odpadkov v individualnih hišah se bo podražil za evro na mesec, v večstanovanjskih stavbah pa za 28 odstotkov.

Ob tem občane na položnicah za ravnanje z odpadki čaka še poračun za lani v višini enega evra, saj je mestni svet nove cene sprejel šele maja, podražile pa se bodo tudi pogrebne storitve, a bodo najemnine grobov kljub temu po besedah Pliberškove še vedno med najnižjimi v Sloveniji. Po novem naj bi bile dražje za dva evra na leto.

Kangler: Krivci boste koalicijski svetniki, ne župan

Ogorčenja nad predlaganimi podražitvami je bilo kljub vsem pojasnilom med svetniki nekoalicijskih strank veliko. Svetnik NLS Franc Kangler je županu očital, da je pozabil na obljube pred volitvami, svetnikom pa povedal, da bodo na koncu oni, ne župan, krivi za podražitve, če jih bodo podprli.

“Opozicije pred direktorje ni nihče povabil. Da se skrivajo za delavci in dvigom minimalne plače, potem je očitno kriza v javnih podjetij velika, da se krivda vali na zaposlene. Če direktorji ne najdejo denarja, da bi nekako preživeli leto, potem nam očitno nekdo prikriva resnično stanje javnih podjetij,” je dejal Kangler.

Kljub preteklim podražitvam Snage velike izgube

Oster je bil tudi svetnik liste prejšnjega župana Miha Recek. Spomnil je, da je Snaga storitve že podražila za 38 odstotkov, pa je znova ustvarila med 600.000 in 800.000 evri izgube. Pogrebnemu podjetju, ki je v 30-odstotni lasti tujcev, je očital, da se je kljub vsakoletnim dobičkom priklopilo na vlak podražitev. “Najdite notranje rezerve, odpovejte se dobičku, pa podražitve ne bodo potrebne,” je sklenil.

Svetnik LPR Stojan Auer pa se je na besede župana, da gre pri podražitvi za štiri kavice, odzval s predlogom, da bi dve kavici častila občina, in sicer tako, da bi polovično dvig cene subvencionirali iz proračuna.